Сега колоезденето и тичането задават тенденциите сред пролетно-летните спортни активности, а в безусловната полезност и дълголетие на джогинга ни убеждават медици от Копенхаген.
Те са установили, че оптималните часове седмично за практикуване на джогинг трябва да са два и половина, разпределени в 2-3 сесии, за 7-дневен период.
"Резултатите от нашето проучване разкриват, че именно джогингът е подходящият спорт, който ще удължи живота ни, стига да сме постоянни в това свое занимание", разказва д-р Петер Шнор, който е изтъкнат датски кардиолог.
Самият експеримент е започнал още през 1976 г., а до този момент в него са участвали 20 хил. мъже и жени на възраст от 20 до 93 години, които активно спортували чрез джогинг. За целта били измерени техните показатели по отношение на интензивност на тичането, времетраене и брой на тренировките.
Продължителността им на живот била сравнена с тази на хора, които не тичали за здраве и се оказало, че за въпросния 35-годишен период (от 1976 г. досега) са починали 122 души, които поддържали фигура и тонус с джогинг, а от другата страна на ринга били регистрирани 10 158 смъртни случая на мъже и жени, които не са се занимавали с никакъв спорт.
Освен това при представителите на силния пол, които са любители на джогинга, средно животът се е удължил с 6,2 години, а сред дамите тази цифра достигала 5,6 години.
Учените заключват, че джогингът е много подходящ спорт поради факта, че стимулира различни мускулни групи, а това води до цялостно укрепване и хармонично моделиране на тялото.