Яденето на крак и постоянното бързане, за да се вместим в дневния си график, са сред основните причини все по-рядко да оценяваме вкуса на храната, споделят международни специалисти.
Така например във Великобритания 60% от хората гледат да хапнат нещо, независимо дали вкусът му е добър или не, а 79% от анкетираните изобщо не можели да направят разлика между основните аромати и вкусове на продуктите.
Причината за това е, че мъжете и жените правят доста неща успоредно с храненето и последното, което оценяват, е вкуса на консумираната храна.
Едва 13% от тези, участвали в изследването, имат време да отделят достатъчно минути, за да обядват извън офиса.
"Огромното разнообразие от вкусове ни кара все по-трудно да характеризираме какво ядем и да се вълнуваме от качествата на храната като вкусова стойност, което е тъжна тенденция", споделя английският психолог Дейвид Луис, който е изготвил научния експеримент.
Към него била включена и практическа част, в която близо 1000 доброволци трябвало да познаят съставките в различни по вид сандвичи.
Оказало се, че само 35% от тях са отгатнали продуктите безгрешно, като участниците постоянно бъркали свинското месо с говеждо, а шунката с риба тон.