Няма кухня, в която да не се намира поне един вид пипер. Най-разпространени са черният и червеният, но тази попдравка има различни разновидности, дори розова!
С помощта на e-kulinari.com и hrana.bg ще ви представим няколко от видовете на пипера.
Червен пипер
Той се получава от изсушените и смлени на прах зрели червени чушки. Растението, което принадлежи към сем. Картофени, произхожда от Централна Америка и е пренесено в Европа в началото на XVI в.
Съществуват множество сортове чушки, от които се добива червен пипер и които се различават помежду си главно по съдържанието на лютиви вещества. В кулинарията се използва както сладък, така и лют червен пипер.
Националната ни кухня е почти немислима без тази подправка. Червеният пипер се прибавя към всевъзможни супи, зеленчукови ястия, ястия с месо, птици, риба и др. Много широко се използва и в сръбската, унгарската и испанската кухня. Характерен е също за мексиканската и индийската кухня, където се употребява главно лют пипер.
Червеният пипер не бива да се пържи в мазнина, тъй като губи червения си цвят и голяма част от полезните си качества, а освен това придобива възгорчив вкус. Най-добре е да се прибавя към ястията в началото на приготвянето им, непосредствено преди наливането на течностите.
Розов пипер
Той всъщност не е вид пипер, а сушените плодове на един вид американски ясен. Заради необичайния си цвят тези червеникави "пиперчета" са любима украса в изисканата кухня. Употребяват се много често за поръсване на рибни ястия. Често ги слагат в смеските от зърнести подправки, които вече се продават и в нашите деликатесни магазини
Зелен пипер
Зеленият пипер е неузряло зърно, с което най-често се използват в солена и кисела саламура. Той е силно ароматен и се прилага по много начини – най-често в туршии. Може да се добави и към ястия, които се готвят дълго време като дивеч, агнешко или свинско. Може да се подправят също така пасти, маринати и пастети. Смята се, че зелен пипер и ягоди е едно уникално кулинарно удоволствие.
Черен пипер
Черният пипер е зеленият плод на растението, изсушен на слънце. Използва се в сосове, супи и маринати, печено месо, рагу и варени ястия, дивеч, паста и кайма.
Бял пипер
Белият пипер е напълно узрял плод, който е накиснат за около една седмица преди кожата да бъде премахната. След това зърната се оставят на слънце да се сушат и придобиват жълто-бял цвят. Тъй като този пипер е по-мек и слаб вкус от останалите, той се използва при овкусяване на салати, ароматни ястия със сирене, бели сосове и риба. Има готвачи, които никога не развалят цвета на ястията си с черен пипер, а го заместват с бял. Във Франция най-често използват смес от черни и бели зърна.
Съвети при готвене - добавяйте бял пипер към светли ястия, а черен пипер към тъмни. Когато е на зърна, черният пипер се добавя още в началото на готвене. Когато използвате смлян черен пипер, го добавете след като гозбата е готово.
С малко повече постоянство, магазините за деликатеси могат да се намерят зелени и бели пиперени зърна.