Време за фурми

Първите сведения за фурмите датират отпреди 4000 години
Снимка: Thinkstock

Припомняме ви Edna полезна статия за фурмите, които така обичаме да похапваме в края на есента и на коледната трапеза:

Произход
Фурмите са един от най-древните плодове, познати на човека. Добиват се от плодовете на финиковите палми и се отглеждат от близо 4000 години в пустинните местности на Северна Африка и Близкия Изток.

По принцип у нас фурмите се продават в сушен и опакован вид, защото пресните са твърди и не толкова вкусни. След като узреят, стават оранжеви на цвят, а след ферментация придобиват тъмнокафяв цвят.

Думата "фурма" идва от персийски през турската дума "hurma". Плодовете са с дължина 4-8 см и са известни над 1500 разновидности. С узряването фурмите губят влагата си и стават сладки.

Състав
В 100 г фурми се съдържат около 280 калории. Този плод е изключително богат на въглехидрати и захари (главно глюкоза и фруктоза), което го прави надежден източник на енергия.

След изсушаване във фурмите има 10 пъти повече протеини. Те съдържат почти всички витамини (без Е). Ценни са и заради разнообразния комплекс от аминокиселини, минерални вещества, микроелементи и антиоксиданти.

Избор и съхранение на фурми
Когато купувате фурми на пазара, внимавайте опаковката да е добре затворена. Плодовете не трябва да са с намачкана кора. Ако фурмите са прекалено сухи, това означава, че или са съхранявани неправилно, или са сушени при лоши условия. Виненият привкус на фурмите се предизвиква от особени ферменти, а това говори за недостатъчно качествена обработка на плодовете. Когато размачкате с пръсти меката част на плода, можете да видите дали са замърсени с личинки на насекоми.

Фурмите подобно на другите сушени плодове могат да се съхраняват по-дълго време, при това при стайна температура. Техните хранителни и вкусови качества не се губят в продължение на година. Но е препоръчително все пак да държите фурмите на хладно, в херметически затворени съдове и далеч от пряка слънчева светлина. Важно е фурмите да не се държат в найлонови пликове, а в платнена торбичка, предварително натопена в солен разтвор, а след това изсушена. Така ще ги предпазите от загниване.

Кулинарно приложение
От хилядолетия залегнали в източната култура, фурмите са познати на европейците от едва 100 години. Това обаче не пречи вкусните плодове бързо да станат част от европейската кулинария. Обикновено фурмите се поднасят сушени, залети с лимонов сок или сметана. Фурмите се прилагат за приготвяне на сладкиши, сладоледи, кисело мляко, пудинг, мусове, както и мармалад.

От фурмите се правят различни напитки – вино, саке, а печените им семена се използват като заместител на кафето.

Здравни ползи
Фурмите укрепват имунитета, понижават умората, повишават издръжливостта и концентрацията, а освен това способстват за намаляването на лошия ("LDL") холестерол.

Сушените фурми подобряват работата на мозъка с повече от двадесет процента, твърдят диетолозите. Още древните лечители са ги прилагали за лечение на настинки и недохранване.

Въпросните плодове намаляват риска от заболявания на сърдечносъдовата система и някои чернодробни болести. Те са сладки, но захарта в тях представлява безобидните фруктоза и глюкоза. Тези въглеводороди не повишават нивото на инсулина в кръвта и затова не предизвикват хипергликемичен синдром, както обикновените сладкиши. Заради този факт фурмите могат да се комбинират с мазнини и да са изцяло в принципа на разделното хранене.

Фурмите съдържат флуор, който предпазва зъбите от кариес, както и селен, който намалява риска от ракови заболявания.

Фурмите са много полезни за бременните жени. Повлияват обменните нарушения, особено при лоша функция на щитовидната жлеза, поради високото съдържание на йод в тях. При повишена киселинност на стомашния сок фурмите също са полезни.

Едно наум
Имайте предвид, че фурмите са много калорични и не бива да се хапват в големи количества, особено за онези от нас, които са склонни към напълняване. Фурмите имат лепкава консистенция, която се наслоява върху зъбите и може да доведе до налепи по емайла. Затова мийте добре зъбите си всеки път след консумация на сушения плод.

Доста често обработката на фурми се извършва чрез промишлено производство и се използва парафин, който е вреден, особено за хората с астма и алергии.

Онези от нас, които имат проблеми с храносмилателния тракт е добре да консумират фурми и сушени плодове в компоти или накиснати във вода. Заради съдържащото се във фурмите вещество тирамин, се провокира свиването на кръвоносните съдове, което би могло да доведе до главоболие.

При камъни в бъбреците също е непрепоръчително да се ядат фурми, тъй като те съдържат доста оксалова киселина.

Прочетете още:

6 ползи от хапването на круши

Мъхнато и ароматно - дюля

Суперхраните на есента

Този плод не спира да ни дарява целогодишно със здраве

Райската ябълка

Крушата – плодът на есента

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти