В никакъв случай няма да започваме онзи спор, в който от едната страна на барикадата някои хора гръмко скандират как не може да живеем пълноценно, без да включваме месо в менюто си, а от другата се надига яростният вегетариански вой, увещаващ ни за нищо на света да не помирисваме пълните с антибиотици животински продукти.
Кой е крив и прав не е предмет на днешната тема, в която по-скоро искаме да ви помогнем да изберете по-малкото зло, ако не криете, че обичате да си похапвате месце.
Най-ценните вещества в този тип храна са протеините, които отговарят за правилното случване на почти всички жизненоважни процеси в нашия организъм. Месните суровини съдържат целия асортимент от десетте есенциални (незаменими) аминокиселини, които трябва да се набавят чрез храната, защото просто няма друг начин, както и други 10 от неесенциалните (заменимите) аминокиселини, произвеждани също така и от нашето тяло.
За съжаление в името на трайността и добрия търговски вид повечето продукти като кренвирши, салами, бекон и кюфтета доста често нямат нищо общо с животинската природа, но за сметка на това гъмжат от захар, сол, оцветители и консерванти, които ви е ясно, че не водят до нищо добро за вас и вашите органи.
Освен това допълнително добавените в тях въглехидрати и мазни съставки със сигурност не биха търпели дълго време стройната ви фигура. По отношение на мазнините се знае, че всички меса ги съдържат, но въпросът е да подберете онези, вършещи ви полезна работа.
По правило, откакто свят светува, рибата и пилешкото месо са най-малко тлъстите продукти в сравнение с другите обитатели на фауната, а почти всички морски и речни представители с хриле и перки са и безценен източник на омега-3 ненаситени мастни киселини, които най-общо казано намаляват риска от рак и сърдечно-съдови заболявания.
Освен това мазнините са ни нужни за абсорбирането на мастноразтворимите витамини (А, D, E, K), за качественото функциониране на мозъка и синтезирането на определени хормони.