Спанакът е изключително вкусен и полезен зеленчук. Родината му е Азия (древна Персия, съвременен Иран). Диворастящи форми на спанака се срещат и досега в Средна Азия и Иран и се използват за храна от местните жители.
В Европа спанакът става познат през средните векове. Първоначално арабите го пренасят в Испания, където става много популярен сред испанките монаси, които започват да го отглеждат в манастирските стопанства. От там той бързо се разпространява и по другите европейски страни.
За особен деликатес в Европа през 16-17 век се считал спанаковият хляб, приготвен от брашно, получено от семената на растението. Широко се е използвал в кулинарията и сокът от спанак, оцветяващ ястията (кремове, сосове и т.н) в яркозелен цвят. В широки мащаби спанакът започва да се култивира в Европа към 20-те години на 20 век, заради голямото съдържание на витамин С и витамини от група В.
Градинският спанак е едногодишно растения, отглеждано при умерен климат. Сее се три пъти в годината - ранна пролет, есен и в началото на зимата.
Листата на спанака са много богати на белтъчини (34%), въглеводороди, витамин С (37-72 мг/100г), В1, В2, каротин (до 4мг/100г), а също желязо, калий и фосфор. Освен това спанакът съдържа витамини К, Р, Е и микроелементи - калий, калций, магнезий и йод. Една от особеностите на витамините С и А в спанака е, че не се разрушават при варене.
Младите листа на спанака се използват както сурови, така и варени, задушени и консервирани. Най-полезни са разбира се, пресните листа в суров вид – от тях се приготвят превъзходни салати и сокове. Сокът от спанак е прекрасен диетичен продукт.
Мийте спанакът непосредствено преди употреба, защото измит се разваля бързо. Гладкият спанак, понякога наричан ”салатен”, има по-нежна и деликатна структура. Къдравият спанак има по-здрава структура. И двата имат еднакъв вкус, след като се сготвят, но къдравият изисква повече време и усилия при измиването. Плоските листа са предпочитани за салата, заради деликатната си структура и мекия си вкус.
Когато пазарувате, избирайте листа, които са хрупкави и тъмнозелени на цвят. Избягвайте такива, които са бледи, пожълтели, наранени или с петна. Пресният спанак може да се съхранява 2-3 дена в найлонова торбичка в хладилника.
Почистване
Първо отрежете корените задно с част от стеблата. За да отстраните корените, сгънете всяко листо по дължина, така че двете половинки да се допрат, хванете корена и го дръпнете надолу.
Измиване
В листата могат да се крият голям брой песъчинки, затова спанакът и другите листни зеленчуци се изплакват първо обилно, потопяват се във вода, престояват 5 минути и се изплакват отново. Ако има нужда, процедурата се повтаря. След това се отцеждат.
Бланширане
Загрейте до кипване вода в голяма тенджера. Посолете с около 1 с.л. сол. Добавете изчистения и измит спанак в тенджерата и покрийте с капак, за да може по-бързо да заври водата отново. Махнете капака и варете спанака около 1 минута. Извадете в гевгир и поставете под течаща студена вода, за да се охлади. Изцедете много добре и нарежете бланширания спанак.