Преданието гласи, че Александър Велики донесъл босилека от Персия. С билката са свързани много легенди. В Индия босилекът е "обречен" на бог Вишну, защото го предпазва от ужасната митична змия, която "убива с очи".
Вероятното отечество на босилека е предна Индия, цяла Южна Азия, а така също Североизточна Африка. Растението обича по-топлите южни райони на България.
В Египет е използван като съставка при балсамирането на мумиите. В Рим славата на босилека била по-романтична - той бил знак на влюбените.
У нас, преди петдесетина години, е бил засяван на големи площи, заради търсенето му на международния пазар (от него се получава етерично масло).
Босилекът е тревисто едногодишно растение. Стъблото е голо, четириръбесто, разклонено на височина достига до 60 см. Листата са срещуположни, яйцевидно-продълговати, с дълги дръжки, заострени, целокрайни или при някои форми - слабо напилени.
Цветовете са бели, рядко лилавобели или червени, разположени са в горната част на стъблото и разширененията му. Плодът е сух и след като узрее се разпада на четири кафяво-черни семенца.
Цялото растение има силна и приятна миризма. Цъфти през юни-септември. Използва се надземната част, най-вече стръковете (пресни или изсушени), по-рядко семената. За прясно използване се бере по време на цъфтежа, а за сушене - преди цъфтежа. Суши се на сянка или в сушилня при температура до 35°.
Срокът на годност на цялата билка - две години, а на рязаната - година и половина. Босилекът съдържа етерично масло, горчиво вещество, гликозиди, танини, органични киселини, минерални соли и др.
Названието на босилека означава "царска билка" (на гръцки "базиликос" означава "царски"). В традиционната българска кухня се използва при готвене на говеждо месо и месо от гъска, зрял и зелен боб, картофено пюре, кисело зеле, в месни и зеленчукови бульони, при ястия със зеленчуци и при приготвяне на сосове (слагат се слагат се ситно нарязани пресни листа от босилек).
Добавя се на варена, задушена риба и на салати от кисели и пресни краставички, марината за дивеч, салата с домати, свински пържоли. Придава пикантен аромат на супи с картофи и особено с лук. Пресни накълцани листа от босилек се слагат на ястия с риба, месо и яйца, а от босилек, копър и тарос (естрагон) се приготвя ароматичен оцет, с който се подправят сосове и салати.
Изсушените семена от босилек могат да се смелят - те са подходяща подправка към сосове, които поднасяме с печено на шиш месо или към студено печено месо.
Сушен или пресен босилек е задължителна съставка на италианската пица. Използва се още при приготвяне на марината, туршии и салати. Заради силния и приятен аромат и възкисел, с тънка сладка жилка вкус, босилекът се използва в кухните на много народи.
Босилекът е с противоспазматично, болкоуспокояващо, противовъзпалително, потогенно и леко възбуждащо действие. Прилага се при инфекциозно-възпалителни процеси на пикочно-половите и дихателни пътища, при умора, и при депресия. Приеман в големи дози е токсичен, затова трябва да се употребява по лекарско предписание.
За външно приложение се препоръчва за жабуркане при зъбобол и гаргара при болки в гърлото, за налагане при кожни обриви и отоци, за бани (с равни части мащерка и мента във ваната), при нервни разстройства. Сокът от пресни листа на босилек, капнат в ухото има болкоуспокояващ ефект при възпаление на средното ухо.
Тампони, напоени с него, действат за бързото заздравяване на рани. Босилекът възбужда апетита, усилва сърдечната дейност и има антисептично действие. Народната медицина прилага запарка от босилек при ангина, хрема, безсъние и еластичен колит.
Запарката от босилек се използва при хроничен гастрит, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, при чернодробни и жлъчни заболявания, за лекуване на хронични астматични бронхити, емфизем, бронхиални спазми у деца и възрастни, при гадене и неврози.
За още полезнa и любопитна информация, харесайте страницата нa Edna.bg във Facebook ТУК, последвайте ни в Instagram ТУК, намерете ни в TikTok ТУК.
Прочети още:
- Кои билки и подправки понижават кръвната захар
- Три чудодейни природни лека срещу пролетна умора
- Рецепти от баба Ванга за лечение с билки на всички болести
- Как да си направим мед с билки
- Чудодейните билки, които всеки може да отглежда у дома