В черноморската риба няма натрупвания на химикали, а нивата на полезните омега-3 мастни киселини са много добри, заяви проф. Мона Станчева от Варненския медицински университет.
Тя представи резултатите от дългогодишни проучвания върху морските обитатели пред участниците в национален форум с международно участие "Море и здраве".
Конференцията е част от инициативите на университета, посветени на Международния ден на морето 20 май.
Варненските учени са изследвали 10 от най-популярните видове риби, срещани в български води, сред които цаца, калкан, зарган, сафрид, кая.
"Те може да не са сьомга, но имат високо съдържание на омега-3 киселини, което ги прави изключително полезна храна", посочи Станчева.
По думите ѝ в университетската лаборатория са направили и щателен анализ за съдържанието на устойчиви органични замърсители в рибите. Химикали са открити във всички видове, но концентрацията е много ниска или изобщо няма вредни вещества. Единственото изключение е карагьозът и сега ще бъдат направени специални изследвания на какво се дължи това, посочи Станчева.
Според нея не е изключено замърсяването при тази риба да е по-голямо, тъй като тя хвърля хайвера си в Дунав, а после живее в морето.
Д-р Дарина Найденова допълни, че най-полезната риба е морската и океанската. За разлика от сладководните видове, при тях има по-високо съдържание на омега-3 и витамин D.
Найденова посочи, че риба трябва да се консумира поне два пъти седмично, като бременните жени и малките деца трябва да избягват хищните видове, тъй като при тях има риск да се замърсени с метилживак.
Според учените водните същества не трябва да се подлагат на голяма термична обработка и е най-добре да се пекат на скара или на фурна.
Найденова представи и резултатите от проучване за консумацията на риба, според което хората над 60 години ядат този вид храна много по-често от младите. Близо 50 на сто от младите хапват риба максимум 1-2 пъти месечно.
Прочети още: Яжте риба – редовно и отговорно