Август е последният летен месец, на който можем да се радваме. С право възрастните хора казват, че има ли "р" в името на месеца, той вече не е летен.
Какво можем да хапваме през август, за да се чувстваме хем сити, хем здрави?
Пазарите в момента изобилстват от дини, пъпеши, патладжани, горски плодове и царевица.
Всеки един от тези продукти се радва на особено добри здравословни показатели и може да влезе спокойно в менюто ни.
Динята като за начало е чудесен разхлаждащ десерт, освен това пасирана се използва в най-различни тропически напитки. Едва ли много хора знаят, че има и жълта диня!
На външен вид тя е като останалите познати ни дини, но сърцевината ѝ е жълта.
Дали е по-вкусна от червената, е въпрос на вкус, но определено се намира по-трудно.
Най-ценното на динята е, че в нея няма никакъв холестерол или наситени мазнини, а е богат източник на витамин А, познат като витамина на растежа, и изобилие на витамин С.
Малините са другите "вълшебни" плодове, които ще ви помогнат да се преборите с холестерола, да подобрите храносмилянето и да изчистите организма си. Малките горски плодове изобилстват от витамин В3, витамин С и растителни влакна.
Освен това може да сте сигурни, че за разлика от боровинките, няма опасност да ги ядете с дръжките. Малините са богат източник на фолиева киселина и желязо, освен това притежават антиканцерогенни свойства и са особено полезни при борбата с рака на устната кухина и дебелото черво.
Може да ги консумирате веднага след измиване, или да ги добавяте в кремове, пудинги, кекс, закуска с кисело мляко и овесени ядки, с шоколадов топинг, изобщо както ви харесва и ви е по-вкусно.
Патладжанът всъщност е роднина на ягодата! Той идва от същото семейство и съществува под различни форми и цвят. Също така е близък до картофите и доматите.
Патладжанът не е много богат на витамини и минерали, но за сметка на това имат ниско съдържание на мазнини, а в същото време засищат. Важно е обаче по време на приготвянето му да не се използва много мазнина, тъй като този плод е порест и попива като гъба.
Царевицата е добре позната на всички и въпреки че родината ѝ е далечната Америка, в момента тази култура се отглежда и консумира по цел свят. Млечната царевица е разновидност на индианската царевица. Като цяло има два вида - двуцветна царевица и млечна. Първата е с бели и жълти зърна и е едновременно сладка и сочна. Втората е по-нов вид със сладки и жълти зърна и се отглежда предимно в южните американски щати.
Хубавото на царевицата, освен че е много вкусна, е и че има ниско съдържание на мазнини и натрий и няма никакъв холестерол. И тя е източник на витамин С. Може да се замразят кочани за зимата. Царевицата се яде не само на сварена, но и се слага в салати, пици и основни блюда.
Прочетете още:
Полезни храни - вредни практики
Защо стрелката на кантара не помръдва
Най-ефективните храни, за да намалим холестерола
Как да сме сигурни, че в тялото ни има достатъчно вода
Неподозиран начин за спазване на диета