Скоро ви запознахме с качествата на биволското мляко, а сега сме се прицелили към овчето мляко, за да ви разкрием неговите страхотни здравни свойства, които са добре познати още от най-древни времена. То притежава нежен оттенък и много високи вкусови качества. Овчето мляко е любим продукт на много трапези, но е изключително популярно в Гърция, Италия, Средна Азия и страните от Близкия Изток, пише "Gotvach.bg".
Състав
По химичен състав овчето мляко надминава значително кравето. В него има много по-големи количества мазнини, калций, белтъчини, кобалт и фосфор. Витамините от В-комплекса също са в превес. Овчето мляко е изключително богато на заменими и незаменими мастни киселини и се усвоява много добре от организма. То съдържа големи количества витамин А, D. Вкусът и миризмата му се определят до голяма степен от съдържащите се капринова и капронова киселина в неговите мазнини. По-белият цвят на овчето мляко се дължи на по-малкото съдържание на пигмента каротин.
100 г овче прясно мляко
Избор и съхранение
Купувайте овче мляко, което е съхранявано в хладилник.
Приложение в кулинарията
Вкусът на овчето мляко значително се доближава до този на кравето. Овчето мляко може да се използва в абсолютно всички рецепти
Здравословни ползи
Високото съдържание на калций и цинк го правят изключително полезно за здравето. Приемането на високи количества калций е задължително след всяко прекарано по-тежко и инвалидизиращо заболяване. Цинкът е от съществено значение за здравата кожа. Съотношението на калций и фосфор в млякото е почти перфектно, което го прави много лесно усвоимо.
Овчето мляко е ценно средство при борбата срещу остеопороза
козето и кравето мляко. Овчето мляко подобрява работата на стомашния тракт.
Лечебните свойства на овчето мляко до голяма степен са свързани с лесно усвоимите порции минерали
Овчето мляко оказва благотворно влияние при болните от астма
Установено е още, че овчето мляко е изключително богато на линолова киселина, която помага за настъпване на положителни промени по отношение на медиаторите на възпаленията и образуването на атеросклеротични плаки по стените на кръвоносните съдове.