Mалко са хората, които старателно изчитат етикетите докато пазаруват. Но дори и тези, които го правят, рядко имат представа какво се крие под лаконичните кодове от типа на оцветител Е-126 или ароматизатор Е-613.
Според последните научни изследвания тъкмо на тези хранителни добавки, маркирани с буквичката Е, вероятно се дължи истинският бум на заболявания като рак, астма, свръхтегло и епидемиологичното ниво на диабет сред възрастните през последните десетилетия.
Още преди четири години, две от най-големите британски търговски вериги, обявиха, че ще извадят от асортимента си всички продукти, съдържащи съмнителни изкуствени оцветители. Същата мярка трябваше да се приложи и към храните, подсладени с аспартам.
Решението бе взето заради изследване на Саутхемптънския университет за въздействието на тези вещества върху деца между три и девет години. Според резултатите шест от изследваните оцветители причиняват странични ефекти - главоболие, астматични пристъпи, кожни възпаления и хиперактивност.
Какво да избягваме
Макар почти всички съществуващи добавки да са одобрени за употреба в ЕС, учените съветват по възможност да се избягват някои от тях заради доказаните им странични действия.
Е102 (Татразин)
Оцветител, който се използва в сладкиши, безалкохолни напитки, рибни консерви, зърнени закуски (мюсли). Смята се, че може да предизвика различни алергични реакции, главоболие, астматични пристъпи.
Е104 (Куинолин)
Широко разпространен в козметиката. Използва се в сапуни, червила, шампоани, паста за зъби. Причинява кожни възпаления.
Е110 (Сънсет жълто)
Оцветител, използван в плодовите сокове, супите на прах и зърнените храни. Може да предизвика висока температура, хронична хрема, както и кожни екземи.
Е122 (Кармоазин)
Оцветител, извличан от каменовъглен катран. Използва се в сладкарската индустрия, най-вече в бонбоните за смучене. Влияе зле на астматици и при някои алергии.
Е123 (Амарант)
Извличан от корените на растението амаранта, този оцветител се използва широко в хранителната промишленост. Тестовете показват, че може да предизвика астматични пристъпи, екземи, дори рак. Забранен за употреба в много държави.
Е124 (Понсо 4R)
Оцветител, използван в сладкишите и в някои топинги за десерти. Потенциалните странични ефекти са уртикария и хиперактивност.
Е129 (Алюра червено)
Използва се широко в сладкиши, лекарства и козметични продукти. Предизвиква алергични реакции и хиперактивност.
Е132 (Индиготин)
Използва се в сладкарската индустрия. Може да предизвика гадене, повишено кръвно налягане и кожни възпаления.
Е220 (Серен диоксид)
Много разпространен консервант, води до остри алергични пристъпи.
Е249 (Калиев нитрит)
Използва се като стабилизатор на цвета и консервант за месни продукти. Може да предизвика задух, атрофия на надбъбречните жлези. Силен канцероген.
Е320 (Бутилхидроксианизол)
Извлича се от петрол, използва се като консервант при мазнини, маслини, различни ядки. Забранен е в детските храни. Потенциален канцероген.
Е621 (Мононатриев глутамат)
Използва се за подсилване на вкуса, най-вече в зеленчукови и плодови консерви и замразени храни. Може да предизвика алергични реакции, астматични пристъпи, главоболие.
Е951 (Аспартам)
Изкуствен подсладител, известен още като Nutra Sweet. Той е навсякъде - от дъвките до повечето диетични продукти. Регистрираните странични реакции при употребата му са над 100. Само част от тях са главоболие, проблеми с паметта, кожни възпаления, депресия, безсъние и много други.
Е954 (Захарин)
Изкуствен подсладител, за който е доказано, че действа канцерогенно върху лабораторни животни.
Много е трудно да избягате от коварните Е-та при положение, че те се настаняват на трапезата ни без дори да подозираме. Старайте се да хвърлите един бърз поглед на съдържанието, когато пазарувате, за да избегнете поне малка част от известното им вредно влияние.