От няколко зими насам щандовете за плодове у нас предлагат този обемист цитрусов плод, чиято история датира още преди 4000 години, а за негова родина се смята Югоизточна Азия и по-точно Китай.
Неслучайно именно в най-многолюдната страна в света считат помелото за плод на богатство, просперитет и късмет и затова точно този плод се превръща в изключително търсен продукт по време на китайската Нова година.
Произход
Помело (от лат. "Citrus maxima" или "Citrus grandis") е цитрусово дърво, което дава най-големите цитрусови плодове, познати на човечеството (някои от тях могат да достигнат 8-10 килограма).
Днес помело се отглежда главно в южната част на Китай, Тайланд, Тайван, Южна Япония, Виетнам, Индия, Индонезия, Таити, САЩ, Южна Америка и Израел.
Характеристики
Обикновено помелото достига от 12 до 30 см в диаметър, тежи между 900 г и 6 кг. Най-често плодовете са кръгли, жълто-зелени на цвят и леко сплеснати в единия край.
В зависимост от вида на помелото кората може да варира и в розово, а самият плод във вътрешността си бива бледожълт, зелен или розов с коралов оттенък.
Вкусът му е сладък и леко тръпчив (подобен на грейпфрута, но не така горчив). Имайте предвид, че кората на плода е доста дебела и се изисква повече сила за обелването й, същото важи и за ципите, но като цяло те се отстраняват лесно и равномерно от месото на плода.
Приложение
От него се правят отлични сокове, сиропи, десерти, мармалади и желета, а също така е подходящ за гарниране на рибни ястия и зеленчукови салати. Белите цветове на помелото, поради силния си и привлекателен аромат, намират приложение в парфюмерията и в производството на козметични кремове.
Съхранение
При покупка търсете плод, който има светла и еднакво оцветена кора, без забележими дефекти и петна. Важно е помелото да бъде тежко. Може да се съхранява на стайна температура или в хладилник. Вкусът му става още по-сладък, когато се остави на стайна температура в продължение на един-два месеца.
Хранителни свойства и състав
Помелото е нискокалорична храна (в 100 г се съдържат около 30 килокалории), но за сметка на това е богато на витамин А, С, B1, B2, фибри, антиоксиданти, калий, магнезий, калций, желязо и натрий, правещи го ценен помощник в борбата с вирусните заболявания.
Подходящо е за различни видове диети, защото потиска глада и насърчава редуцирането на мастните депа.
Сокът от помело пък се препоръчва при лечение на хипертония и сърдечносъдови заболявания (понижава кръвното налягане и ни предпазва от атеросклероза), укрепва имунната и нервна система. Помелото се справя и с извеждането на токсините от тялото, активирайки бъбречната функция, храносмилателната система и черния дроб. То стимулира и образуването на белите кръвни телца.
* Ето и видео, показващо как по-лесно да обелим помело.