Въпросът с правилното съхранение и хигиенизиране на хранителните продукти стои на преден и здравеносен план в живота ни, затова следващата порция правила, които сме свикнали да следваме по презумпция, ще бъдат нарушени и тутакси обявени за лъжливи.
Неизядената храна е годна за консумация, докато от нея не се разнесе зловонна миризма
Лошият аромат не е индикация дали даден продукт или ястие не става за ядене. Всъщност бактерията, която ни разболява след консумирането на развалена храна най-често не променя нейната миризма, вкус и външен изглед.
Щом ще беля даден плод или зеленчук, няма нужда да го измивам
Опасните микроорганизми по повърхността на плодовете и зеленчуците много лесно могат да се пренесат и във вътрешността на този вид продукти. Така че миенето им е задължително, като под струята на чешмата е добре да преминат обелените банани и портокали, след което внимателно да бъдат подсушени.
Не бива да слагам топла храна директно в хладилника
Няма никакво ограничение за това. Но внимавайте с храни като колбаси и млечни продукти, които не бива да се оставят за дълго на стайна температура (максимумът е два часа), защото в противен случай бактериите в тях ще се размножат много по-бързо, отколкото очаквате.
Ако ще готвите голямо количество храна, я разделете на малки порции и тогава я сложете в хладилника, за да се охлади за по-кратко време (стига да целите този ефект, разбира се).
Оптималната температура във вашия хладилник трябва да е под 4 градуса.