Подправките са душата на ястието. Именно те превръщат едни нищо и никакви съставки в симфония от вкусове.
С победоносния марш на италианската кухня по нашите ширини, заедно с пастата (която преди си беше просто макарони и спагети), свикнахме да срещаме в рецептите розмарин, босилек и рукола, а индийската куркума оцветява в приятно оранжево всяка трета порция ориз у нас.
В прилив на кулинарен патриотизъм решихме да направим кратък списък на най-хубавите български подправки и за кои храни са най-подходящи. Сигурни сме, че и вие ще има какво да добавите по темата в коментарите – за любимите си подправки, за изпитаните рецепти...
И така, на вашето внимание – най-хубавите български подправки:
Магданоз
Ароматен, полезен, свеж и красив. Не може кухня без магданоз. Нарязан на ситно и поръсен в края на готвенето, магданозът може да превърне и обикновената картофена яхния в кулинарно бижу.
Две супени лъжици от него дават необходимата доза витамин С за целия ден. А тук можете да прочетете как да си направите вода за уста с магданоз.
Най-добре е да го ползвате пресен. При изсушаването се губят някои от ароматните качества, а за зимата е най-лесно да го нарежете на ситно и да го замразите в камерата.
Слагайте го щедро върху салати, местни и постни ястия. А ако искате да разнообразите, научете се да правите магданозено песто и да подправите с него пилешко месо.
Рецептата вижте тук:
Копър
На копър мирише лятото. Заради тиквичките, поръсени с него, заради таратора, без който не можем да преживеем 40-те градуса жега.
| Как да съхраняваме магданоз и копър
Всъщност, на копър мирише и зимата, когато отворим бурканчето с кисели краставички.
С неповторим аромат, копърът помага при безсъние, при бебешки колики и помага на организма да се освободи от излишните количества вода.
Джоджен
Не може боб без джоджен. Братовчеди са с ментата. Всъщност, джодженът се води „пиперлива мента“, получена чрез кръстосване.
Той бил първото културно растение в Европа.
Използвайте го пресен или сушен за овкусяване на боб чорба, зелен фасул, леща, картофена салата, ястия с риба.
Чай от джоджен се пие при болки в корема.
Черен пипер
На зрънца или смлян, черният пипер е...пиперът на всяко ястие :) Когато искаме да добавим пикантност, слагаме черен пипер.
Прясно смлян е много по-ароматен, а лютивината му подобрява храносмилането и настроението.
Червен пипер
Смлените червени чушки са цвета на повечето ни ястия. Леко запържен в тиган придава онзи специфичен вкус на бабините ястия, с които всички сме отраснали.
Чубрица
Използваме я по-често сушена за месни и рибни ястия, варива, яхнии, заешко. Комбинира се добре с други подправки – магданоз, дафинов лист, целина.
И разбира се, играе главна роля в неподражаемата ни шарена сол – смес от сушена чубрица, сол, червен пипер и сминдух.
Дафинов лист
По-рядко се използва отколкото магданоз и копър, но придава уникален аромат на готвеното зеле и месните ястия с червен сос.
Дафиновият лист е силна подправка. Слага се едно листо в началото на готвенето и се изважда преди да сервирате.
Кои са вашите любими подправки? Склонни ли сте на кулинарни експерименти или държите на традиционните вкусове?