Индонезия е едно от онези райски кътчета по света, където човек се наслаждава на вечно лято. Тя е страна с безкрайни плажове с бял пясък, екзотична кухня и интересна култура. Но е и сред водещите развиващи се икономики и най-големите износители на кафе, чай и подправки в света.
Намира се на почти 15 хиляди километра от България и територията ѝ обхваща над 17 хиляди острова. И всеки от тях има собствена култура и традиции! Кулинарни пътешественици от цял свят обикалят островите в изследване на най-добрите местни вкусове, защото да опиташ от индонезийската кухня означава да се потопиш в цял нов свят от подправки, екзотични съставки и много въображение – истинско пиршество за сетивата.
Индонезия си струва да се посети дори и за кратко най-малко заради три неща:
Три ястия от Ява
Основна храна в Индонезия, както в повечето съседни страни, е оризът. Навсякъде се отглежда ориз на големи полета и дори стъпаловидно на тераси. Той е предпочитан по всяко време на деня. Традиционното меню включва ориз и едно или две съдчета с риба, пиле, зеленчуци, а понякога и супа. На остров Ява се консумира предимно пилешко месо и ястията са известни със сладникавия си вкус.
Nasi goreng е пържен ориз, а чесън, лук и чили са само част от подправките, които допълват кулинарния ансамбъл. Към ориза се добавят още пресен джинджифил, смлян кориандър, лютив пипер, соев сос, яйца и нарязани краставици и домати. Вариантите на рецепти са различни в зависимост от наличните продукти и предпочитанията за пилешко месо, морски дарове или зеленчуци.
Често се приготвя в началото на деня, след това се покрива и се сервира при стайна температура по-късно, така че хората могат да се хранят, когато техните работни графици позволяват.
Gudeg е най-известното местно ястие. Основната съставка е джакфрут - плодът на индийското хлебно дърво, който къкри с часове в кокосово мляко и палмова захар, за да добие мек и сладък вкус. След това се добавя пилешко месо и яйце и се сервира с ориз. За вегетарианците се предлага вариант с панирано тофу.
В различните райони на остров Ява се срещат различни видове gudeg – сух, сочен, сладък. Град Йогякарта е известен със специфичния gudeg вкус. Ако се събудите рано сутринта, може да откриете улични сергии, предлагащи ястието на близкия ъгъл или около традиционните пазари. Често е предпочитано за вечеря, така че може да го откриете в почти всеки ресторант. А в Йогякарта има дори и специализирани ресторанти само за gudeg.
Gado-gado или буквално от индонезийски мешавица e зелена салата, полята с фъстъчен сос. Това е един вид националната салата на Индонезия и може да бъде открита както на улицата, така и в най-хубавите ресторанти. В основата ѝ са броколи, спанак, картофи, царевица, яйце и бобови кълнове, съчетани с краставица, тофу и темпе. Вкусна и засищаща храна благодарение на протеините във фъстъчения сос, а също и любима на повечето вегетарианци.
Три напитки
Фрешовете са едно от нещата, които със сигурност ще обикнете в Индонезия. Във всяко меню се предлага богат избор от папая, манго, банан, ананас, диня, пъпеш и дори авокадо – можете да пиете прясно изцеден сок от какъвто си пожелаете плод. Напитките са напълно чисти и натурални, но в повечето случаи се сервират с бурканче палмов захарен сироп за любителите на по-сладкия вкус.
Wedang bajigur е топла напитка, която се продава от уличните търговци с колички. Те я съхраняват в специални съдове, за да се запази гореща. Основните съставки са кафе, кокосов орех и кокосово мляко, джинджифил и парченца хляб. Предпочитана е както през горещите дни за освежаване, така и през студените и дъждовни дни, заради лековитите свойства на джинджифила.
Султанският чай е друга традиционна напитка и средство срещу настинка в Индонезия. Приготвянето му е лесно – джинджифил, пръчка канела, кардамон и лимонова трева се смесват и се заливат с вряла вода. По желание се подслажда с палмова или кокосова захар. На повечето пазари се продават готови пакети с точното количество от съставките.
Напитката е не само хубава на вкус, но и много полезна за здравето. Джинджифилът помага за храносмилането и намалява холестерола. А освен това султанският чай идеално пасва с пържен банан за десерт.
Три ресторанта на Ява
Bumbu desa е модерен ресторант, който предлага домашен уют в сърцето на Йогякарта. Ресторантът отваря врати през 2004 г., като собствениците събират стари семейни рецепти, които да включат в менюто. Ресторантът е луксозен вариант на местните улични пазари с много и различни ястия, приготвени и изложени, за да може клиентът да избере какво да поръча. Заслужава си да се опита mie goreng – индонезийския вариант на пържени нудъли, гарнирани със зеленчуци.
Големият специалитет е ayam goreng bumbu desa или пиле, пържено в кокосово олио. Ресторантът е добро място за всеки, който минава за малко през града и иска да опита различни местни вкусове в автентична индонезийска атмосфера.
Rumah makan на индонезийски означава традиционен ресторант, където хората седят направо на земята и най-често се хранят с дървени прибори или само с ръце. Bale Kambang е типичен ramah makan близо до Боробудур – най-големият будистки комплекс в Индонезия, което прави бистрото честа спирка на туристите след разходка из храма. Предлага се традиционна храна в нестандартна атмосфера: масите са в беседки върху езеро с риби и екзотична растителност.
Може да си поръчате прясно уловена риба от рибарника на ресторанта и да хапнете например gurame asam pedas - пържен шаран в сладко-кисела супа. В менюто може да се открият над десет варианта на nasi (ориз) – пържен, варен на пара, със зеленчуци, с морски дарове, с гъби и с различни меса. Сливането с природата и вкусните деликатеси предлагат едно истинско гурме изживяване.
Очаквайте утре втора част от менюто на далечна Индонезия!