Резултатите от дългогодишно наблюдение върху дълголетници в Пакистан и техния хранителен режим са доказали, че всекидневната употреба на кайсии и кайсиеви ядки е в основата на дълголетието им.
Според авторите на изследването това се дължи на витамин B17, който се среща в големи количества в тези плодове и ядки.
За жителите на долината Хунза, която се намира на границата между Пакистан и Индия, ракът е непознато заболяване. Специалистите отдават това на противораковото действие на кайсиите и кайсиевите ядки, които са неотменна част от дневното им меню.
Кайсиите и техните ядки са богати на витамин B17 или т.нар. амигдалин или лаетрил. Амигдалинът е съставен от две захарни молекули. Едната е бендалзехид, а другата - цианид. Двете съставки са богати източници на витамини, а редица онкологични изследвания сочат, че редовната им употреба е ефикасна при злокачествени заболявания.
Всяка година с настъпването на пролетта и напъпването на кайсиевите дръвчета жителите на долина Ханза започват да спазват специфична диета, включваща консумацията на местна напитка, която се приготвя от изсушени кайсии и вода.
Въпреки че за разлика от лекарствените препарати кайсиите и кайсиевите ядки нямат странични действия, се препоръчва да не се прекалява с употребата им. Това се дължи на цианидната молекула в състава на витамин B17.
А вие също можете да укрепите тялото си с помощта на кайсиевите ядки. Лечебният курс е добре да продължи около месец (28 дни) по следния план:
През първата седмица се приемат по три ядки три пъти на ден, за предпочитане преди хранене. Препоръчва се ядките да се приемат в 7.00, 13.00 и 19.00 часа, като трябва да се сдъвкват много добре.
През втората седмица режимът на прием на ядките се запазва, но бройката им се увеличава с по 1 на прием. Така през последната седмица от лечебния курс се приемат по шест кайсиеви ядки три пъти дневно, преди хранене.
Препоръчва се в рамките на лечебния курс с кайсиеви ядки да се ограничи приемът на тестени изделия, рафинирана захар, както и млечни и месни продукти, особено червено месо и сметана.
Прочети още: Миграцията на кайсията