Някои храни, които по принцип разпознаваме като полезни, могат напълно да обърнат положителното си влияе върху човешкия организъм, ако бъдат претоплени.
За някои продукти е важно да ги консумираме на момента.
В зависимост от това какъв е продуктът, вредното влияние, което може да окаже, след като бъде претоплен и се консумира, може да бъде различно.
Цвекло – цвеклото е пълно с полезни съставки за човешкия организъм, но то трябва да се консумира само когато е прясно. Тези съставки намаляват, когато премине през топлинна обработка.
Пилешко месо – пилешкото месо може да се хапва до 2 дни след приготвянето му. След този период претоплянето му може да предизвика бурна реакция в стомаха и да ви причини редица неразположения.
Картофи – картофените ястия също не трябва да се оставят за дълго в хладилник, защото тяхната хранителна стойност започва постепенно да намалява, а накрая претопленото ястие може да бъде наистина токсично за организма.
Гъби – гъбите се хапват веднага след приготвянето им, тъй като при престояването и претоплянето им съставът на протеините в тях се изменя, което може да е причина за проблеми с храносмилането.
Спанак – спанакът е продуктът с най-високи нива на нитрати, заради което консумацията му в претоплен вариант може да е много опасна. Нитратите в претопления зеленчук могат да доведат до канцерогенеза.
Яйца – претоплените варени или бъркани яйца могат да бъдат токсични за стомаха ви. Те трябва да се консумират, веднага щом ги приготвите, и в никакъв случай не трябва да ги хапвате, ако са току-що извадени от микровълнова фурна.
Целина – подобно на спанака целината също е с много високо ниво на нитрати, заради което не трябва да се претопля. Ако зеленчукът е част от супа или друго ястие, задължително трябва да го премахнете при претопляне.
Ряпа – количествата на нитрати в ряпата могат да бъдат изключително вредни за организма, ако бъде претоплени. Продуктът трябва да се консумира само пресен и добре измит.
Прочетете още:
Запознайте се със саподила – вкусен дървесен картоф
Какво ви очаква, ако спрете да ядете захар
Очарованието на зимните салати
Митове и заблуди за прясното мляко