Цвеклото се е използвало още от асирийците, вавилонците и персите като овощно и лекарствено растение. Като зеленчукова култура отглеждането му започва приблизително към 1000 г.пр.н.е.
Първоначално са се употребявали за храна само листата, но скоро грудката става основната хранителна част.
Във всички времена и в различните народи цвеклото винаги се е считало за лечебно растение. Хипократ и Авицена са признали лечебните свойства на цвеклото и са го включвали в свои рецепти. Хранителните му качества обаче, остават недооценени.
Цвеклото съдържа бетаин, който укрепва кръвоносните съдове, понижава кръвното налягане, подобрява работата на черния дроб и ускорява обмена на веществата, а оттам се явява като ефективно средство в борбата със затлъстяването.
Козметичните свойства на цвеклотоса познати още от древността. Сокът му се е използвал за съхраняване на свежестта на кожата на лицето.
През 1747 г. немския химик А. Марграф открива в корена на цвеклото захароза и предлага да се използва за производство на захар, която преди това се е приготвяла само от захарна тръстика и поради тази причина била много скъпа. Важно е да се отбележи, че още 100 година преди Марграф, по нашите земи са сгъстявали сок от цвекло и от него са приготвяли сладкиши.
Интересен е фактът, че катализатор за започване на промишленото производство цвеклова захар е политиката. В стремежа си да подкопае търговията на Англия с тръстикова захар от колониите, Наполеон определя награда от един милион франка за този, който изобрети евтин начин за производството на захар от цвекло.
Производството на захар в България е започнало през 1898 г. когато е била построена първата захарна фабрика в София.
Но освен за захар в кулинарията, от цвеклото можем да приготвим превъзходни салати, супи и гарнитури. Използват се както грудката, така и листата на младото цвекло. Сокът от цвеклото е превъзходен оцветител в червено.
Ето и една много лесна рецепта с цвекло и орехи.
Необходими продукти:
два моркова
няколко скилидки чесън
100 г орехи
зехтин
копът
сок от един лимон
сол на вкус
Начин на приготвяне:
Цвеклото се измива много добре и са слага да ври. След двайсетина минути трябва да е добре сварено (пробвайте като забодете вилица). Извадете го от водата, оставете го да изстине в купа за салата и го нарежете на кубчета. Добавете настъргани моркови, счукани орехи, нарязан на ситно чесън и копър, зехтин и солт. Разбъркайте много добре, а по желание може да добавите и резенчета ябълки.
Споделете ни вашите любими рецепти за приготвяне на цвекло на edna@netinfocompany.bg