Ако едната половина от човечеството започва деня си с чаша кафе в ръка, то другата задвижва сутрешния си ритъм с топли глътки чай. И понеже много често в спора се ражда истината, решихме да проясним картината относно качествата на тези две напитки.
Открай време кафето съвсем неправилно си е изградило лоша репутация на дехидратиращ продукт или такъв, който увеличава риска от сърдечни и ракови заболявания. Освен това в редица хранителни режими диетолозите препоръчват пиенето на чай вместо кафе. Но при по-задълбочени изследвания, група канадски медици развенчават ''негативния имидж'' на кафето.
Според направеното проучване консумацията на кафе може да забави факторите, причиняващи паркинсоновата болест и Алцхаймер. Но за да се случи това, е нужно да приемате между 200 и 300 мг кофеин дневно.
Така например една чаша зелен или черен чай съдържа от 30 до 70 мг кофеин, а същата доза напитка на зърна (за кафе говорим) притежава от 80 до 160 мг от ободряващата съставка.
Не се увличайте обаче, защото доза кофеин за деня ви не бива да надвишава повече от 500 милиграма.
Другата задача, в която кафето се справя по-добре от чая е свързана с по-високата концентрация на антиоксиданти.
Количеството антиоксиданти в кафето е в пъти по-високо то това в чая.
Две или три чаши кафе ни доставят около 1200 мг полифеноли, които намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак'', допълва д-р Лиз Апългейт, която е изтъкнат диетолог и преподавател в калифорнийския университет ''Дейвис''.
Тя допълва също, че кофеинът, който се съдържа в кафените зърна, способства за по-късното развитие на болестта на Алцхаймер и подсилването на паметта в сравнение с другите продукти, които също съдържат кофеин.
Още по темата
- Какви чайове да пием според кръвната ни група
- Мурсалският чай – природно лекарство за всяка възраст
- За перфектната чаша кафе