Бататът е витаминозна бомба, която носи на организма букет от витамини и антиоксиданти. Известен още като земна ябълка и сладък картоф, този грудков зеленчук идва от Централна Америка.
Бататът е растение, известно много преди познатия ни картоф. Останки от него са открити от преди 12 000 години. Смята се, че растението е присъствало на трапезата на най-древните племена.
Формата на древния зеленчук е сплесната и продълговата, с цвят на зряла тиква. Ядливи са както корените, така и листата му, а вкусът е сладникав и близък до този на тиква и моркови.
Най-голям производител на сладки картофи е Китай, където консумацията им има хилядолетни традиции. Смята се, че в комбинация с другите месни и основни храни, бататите играят ключова роля в дълголетието на хората там.
Именно Китай е страната с най-голям брой хора столетници. Огромни плантации има още в Индонезия, Виетнам и Япония. Бататите са широко популярен хранителен продукт в много азиатски и южноамерикански кухни, най-вече поради високовъглехидратното си съдържание. В кулинарията бататите с тънка обвивка дори не се белят.
Освен заради хранителната им стойност, бататите се ценят и заради други ползи. В тях се откриват витамини А, В2, В6 и С, както и малко количество витамин В9. Растението е силен антиоксидант, идеална храна за стари хора и бременни. В сладкия картоф се съдържат още каротин, захари и скорбяла – полезни елементи за човешкия организъм.
Бататите се използват за предпазване от ревматоиден артрит и остеопороза, както и при астма. Чрез тяхната консумация можем да осъществим превенция на сърдечно-съдовите заболявания, както и на рак на тънкото и дебелото черво.
Бататите са лесни за приготвяне. Те могат да се варят, пекат, пържат и са идеална съставка в редица ястия. Най-доброто им качество обаче е това, че могат да се приготвят без капка мазнина.