Бадемът е една вкусна и много полезна ядка„ която се използва широко както в кухнята, така и в козметиката. За историята и свойствата му разказват от E-kulinari.com.
Родината на на бадема (Prunus dulcis) е Мала Азия и Северна Африка. И още 1000 години преди Христа той е бил известен в Китай. Днес почти цялата годишна реколта от бадеми събират в Италия, Испания и Калифорния. Бадемовите дървета растат на каменисти склонове и колкото повече слънце има, толкова по-едри са ядките.
Бадемът се смята за елитна ядка, според легендата бил е особено любим в кралския двор.
Очите с интересна форма наричат "бадемови", но и формата на ореола около главите на светците на картините с библейски сюжети наричат амигдале (от латинското наименование на ядката).
Богат е на мазнини, белтъчини. желязо, калций и витамини от групата Е и B.
Горчивите бадеми (Amygdalus communis (LINN.) var. amara) са дребни и съдържат циановодородна киселина.
Употребяват се само след термична преработка, но главно се преработват за есенции и ликьори. Сладките бадеми (Amygdalus communis LINN. var. dulcis) са чудесни белени и опечени.
За да се махне люспата им, се заливат с малко студена вода и се поставят за няколко минути на котлона.
Изцеждат се и се стискат между пръстите, за да се "изхлузят" от обвивката.
Печени и солени, бадемите са чудесно мезе. Заедно с това те могат да подобрят вкуса на много основни ястия.
От тях освен брашно за сладкарството (което еглавна съставка на марципана), се приготвя и бадемово мляко, което е превъзходно на вкус (как да си го приготвите у дома, прочетете тук).
Бадемовото масло или смлени и разтворени във вода бадеми се използват за производството набадемово мляко, което оказва противовъзпалително и освежаващо действие на кожата. Бадемовото масло се използва в производството на различни видове сапуни.
В народната медицина бадема се използва заедно със захар при анемия, малокръвие, безсъние.
Бадемовото масло широко се прилага в медицината за приготвяне на маслени разтвори на витамин, хормонални препарати и др.
От всички ядки бадемът намира най-широко приложение в кулинарията, особено за направата на шоколадови специалитети, торти, бонбони и сладкиши.
Бадемът е много подходящ за бисквити и всякакви тестени изделия: той не е така мазен като орехите и не е толкова сух като лешника.
Бадемите са полезни за мозъка и зрението, помагат при астма и язва на стомаха.