Остеопорозата засяга милиарди хора по цял свят, по-голямата част от които са жени.
Учени от университета в Манчестър са създали пионерска технология, която да може да даде данни за състоянието и здравината на костите, много преди да се развие коварната болест.
Те са открили, че чрез сканиране на зъбите може да се разбере каква е здравината на костната система и дали има притеснителни проявления на изтъняване.
За момента няма никакви други по-надеждни методи, които да дадат адекватна диагноза за това дали човек е застрашен от развитието на остеопороза.
Учените са провели изследване сред 5000 души на възраст от 15 до 94 години, като са разгледали основно рентгенови снимки на зъбите и здравословното състояние на пациентите.
При дамите ясно се е видяло, че до 42 години промени в костната структура почти не настъпват, но след преминаването на тази възраст нещата бързо започват да се променят.
На базата на тези изследвания се разработва стоматологичен софтуер, който да може да даде оценка на здравословното състояние на зъбите и цялата костна структура на пациента, да анализира данните и да покаже до каква степен съществува опасност от развитие на остеопороза.
Плюсът на тази технология е, че хората много по-често посещават зъболекарския кабинет и си правят рентгенови снимки на зъбите, отколкото на костите и това може да изиграе ключова роля в превенцията на различни заболявания на костната система.