Мисленето на пушачите не се влияе от злокобните предупреждения, изписани с голям тъмен шрифт върху кутиите. Дали хората, които са заклети пушачи, се плашат от надписи като: "Пушенето убива" или "Тютюнопушенето вреди сериозно на вас и околните"?
Оказва се, че никой не обръща внимание на тези послания, тъй като пушачите са настроени да възприемат само положителния образ на пушенето, а именно – кафе с цигара и приятели или сваляне на напрежението след поредната изпушена цигара. Да не говорим, че когато мозъкът алармира за никотинов глад, никой не е в състояние да убеди заклетия тютюнджия, че това е наистина вредно за здравето му – неговото и на обкръжението му.
В някои държави върху кутиите се лепят ужасяващи снимки на поражения върху човешкия организъм, вследствие от пушенето, но и тези кадри са напълно отхвърлени от мисленето на пушещото съсловие. Какъв е смисълът от тях тогава?
Непушачите са изумени как събратята им от противниковия отбор могат да посягат към все по-страховитите кутии, но за това си има обяснение.
Изследователи от Университета в Монреал направили проучване на мисленето и възприятията на пушачите. Те си поставили за цел да разберат защо пушачите продължават с вредния навик, въпреки негативните последстия за здравето им. Показани им били изображения, илюстриращи еуфория, щастие и релакс, свързани с неотменната цигара, както и такива, които били направо стряскащи – болести и фатални поражения, вследствие на редовно тютюнопушене.
Учените констатирали, че мозъците на пушачите се намирали във възбудено състояние, когато на екрана вървяли кадри с положителна нагласа и удоволствие от пушенето. Те били повлияни и от негативните образи, но по-скоро от тези, които по заобиколен начин им показвали, че пушенето е опасно. Останалите кадри, изобразяващи откровени и ясни послания за пагубни последствия, били почти отхвърлени от мисловната им дейност.
Участъци от мозъка, свързани с мотивацията, били по-активни, когато пушачите виждали положителни образи на тютюнопушене. Мисловната дейност на същите тези пушачи била изострена, когато виждали негативни образи, но несвързани с тютюневия дим, отколкото пряко свързани с пушенето.
Има и други фактори, насърчаващи посягането към цигарата, като това, че пушекът и миризмата на тютюн имат свойството да "подлъгват мозъците" на димящото съсловие.
Това проучване може да даде началото на нов начин за борба с нарастващия брой пушачи, особено на тези, които палят първата си цигара.