Макар анемията да се възприема като болест, тя по-скоро е последствие от някое заболяване, което води до недостиг на хранителни вещества в кръвта. Най-често анемията се дължи на дефицит на желязо, витамин B12 или фолиева киселина.
Важно е да се разпознават симптомите, които се свързват с това състояние, за да се изяснят причините, водещи до намаляването на полезните за организма компоненти.
Ето и няколко изпитани средства, които могат да се използват вкъщи и да се приготвят в домашни условия.
Цвеклото е много полезен зеленчук, богат на фибри, калий и фолиева киселина. Може да го консумирате, приготвен като борш или обработен в микровълнова печка. Сложете цяла глава цвекло заедно с кората във фурната и затоплете до омекване. След отстраняване на кората, е готов за ядене. Месото непосредствено под кората е най-богато на хранителни вещества.
Говеждият черен дроб е друг източник на желязо, фолиева киселина и цяла палитра от витамини. Една порция задушен дроб е по-богата на желязо от всяко друго ястие и незаменима храна за страдащите от анемия. Други храни, съдържащи желязо, са риба, пилешко и пуешко месо, яйца, сирене, извара и крехко говеждо филе.
Спанак и зелени листни зеленчуци трябва да се консумират всеки ден, особено от засегнатите от анемия в настъпващия пролетен сезон. Тъмнозеленият цвят на листата подсказва и богатото им съдържание на желязо и фолиева киселина. По-светлите салати и салатата айсберг съдържат повече вода и не са толкова полезни. Спанакът може да се приготвя в микс със задушени зеленчуци, но най-добре е да се консумира суров. Освен това, има много полезни витаминозни напитки, които се приготвят със сурови продукти и съдържат спанак.