Между 150 и 200 хиляди момичета страдат от анорексия в България. Трудно е да се направи точна статистика, защото в повечето случаи страдащите от хранителни разстройства или до последно отричат за болестта, или крият проблема си.
Факт е обаче, че през последните десетилетия броят на болните от анорексия и булимия се увеличава.
Защо превръщаме храната в наш враг?
Опитвайки се да бъдем перфектни и да подражаваме на звездите от екрана, сме готови да жертваме дори здравето си. А понякога рискуваме и живота си.
Вероника Стефанова е красиво 23-годишно момиче. От малка се занимава с мода, печелила е конкурсите „Мис Автомобилизъм” и „Мис Туризъм Европа 2015 г.” За нея красотата е призвание, но само преди години, заради суетността си е жертвала тялото и здравето си.
Вероника е само на 16 г., когато анорексията се появява в живота ѝ. Отнема ѝ 2,5 г., за да се пребори с коварната болест и да възвърне нормалните си килограми.
В.С. Единствената ми мотивация беше да свалям още килограми, за да мога да се харесам и да приключи завинаги този тормоз, но аз винаги се виждах пълна. Този процес на самоунищожаване се превъзмогва много тежко.
Лечението е дълго и трудно, защото водиш битка със самия себе си. Вероника се лекува в болница под постоянно наблюдение.
Най-трудните мигове от лечението ѝ са били моментите, в които е губела вяра и е мислила, че няма да се пребори с анорексията.
"Не можех да спя по цели нощи, постоянно мислех за храна, изпитвах страх от нея. Чувствах се уплашена, когато губех жизнените си сили."
Вероника не само успява да пребори болестта, но и благодарение на това препятствие, пренарежда приоритети си, вижда една друга страна от живота.
"Осъзнах колко е важно да си помагаме и да се подкрепяме, защото по време на лечението ми се сблъсках с много хора, които се опитваха да ми помогнат и наистина успяха. Трябва да бъдем щастливи само защото сме здрави."
Амбицията за по-добър и пълноценен живот дава стимул на красивата Вероника да осъзнае, че има проблем и трябва да се лекува. Тъй като анорексията най-вече засяга психиката, младото момиче първо трябва да започне да се харесва такава, каквато изглежда и после да възстанови хранителните си навици.
"В периода на възстановяване имах най-силно доверие на момичетата, които вече бяха преживяли тази болест. Имах чувството, че само те ме разбират и съветват най-добре."
След като завършва лечението си, Вероника се свързва с всички свои лекари и намира координатите на други момичета, болни от анорексия.
"Едно от най-трудните неща е момичетата да осъзнаят, че имат нужда от лечение."
Вероника се среща с момичета, страдащи от анорексия и булимия из цялата страна. Склонява ги да се лекуват, разговаря с тях и с родителите им. Помага им да възстановят хранителните си навици, тъй като периодът на захранване е труден и изисква специфично меню, одобрено от специалисти.
Мечтата на ѝ е да създаде социален център за психично здраве, в който да се лекуват хранителни разстройства и други зависимости.
Сега за Вероника вътрешната и външната красота са равнопоставени и никога повече не би рискувала здравето си, само за да има перфектно тяло.
Продължава да се занимава с мода, а последният връх, който покори, е в Южна Корея. Българката стана първа подгласничка на конкурса „Кралица на красотата Свят”.
"За да изглеждаме добре е необходимо да се поддържаме, но не за сметка на здравето ни. Всичко трябва да се получава по естествен начин чрез спорт, достатъчно сън и добра храна."
След време Вероника ще слезе от модния подиум, за да се впусне в друго много по-сериозно начинание- политиката. Младото момиче учи политически науки и има амбиции някой ден да бъде министър.
Вероника е пример за това, че анорексията може да бъде преборена, стига да имаш желание за живот и хора, които да те подкрепят.
"Относно момичетата, които нямат този проблем мога да ги посъветвам да харесват себе си такива, каквито са и да не се опитват да подражават на други хора.
Много често се лъжат по снимки от списания и фотосесии, трябва да знаят, че зад всяка снимка стои екип от гримьор, фризьор, фотограф и най-вече фотошоп.
Няма перфектни хора и ако искат да променят нещо в своята фигура да не залагат на диети, а на спорт."
Четете още:
Все повече мъже страдат от анорексия
Моделът, който пребори анорексията
Аз обичам себе си и наистина го мисля
Автор: Венелина Стоянова