В името на модните тенденции и красотата сме готови да се напъхаме в какви ли не удобни и неудобни обувки, но в един момент всеки плаща своя данък за дискомфорта, който е причинил на своето тяло. Така се случва и с мазолите, които се образуват в резултат на продължителен натиск на някакъв предмет (повърхност) върху стъпалото, дланите и пръстите на крайниците.
При краката например има случаи, когато костите на ходилото оказват дълготрайно натоварване върху обувката и тогава кожата в тази зона се превръща в мазол. Най-честите места за образуване на мазоли са палецът и кутрето на крака. Освен това, загрубяване на кожата се развива и в долната част на стъпалото, а макар и рядко, меки мазоли могат да се появят и между пръстите.
Решението в редица от казусите е свързано с намаляването на натоварването, което се получава върху кожата. За целта най-лесният вариант е да се сменят обувките. Добра работа вършат и ортопедичните стелки, но така или иначе не пренебрегвайте този проблем, защото не рядко се стига и до хирургическа намеса.
Ето и няколко рецепти за домашно третиране на мазолите:
* Живовлякът е чудесен спасител от мазоли. Там, където е болезнената област прикрепете лист от това растение, залепете го с лейкопласт и преспете с превръзката. Ако все още мазолът не е поотминал, повторете процедурата няколко пъти.
* Загрубялата кожа се потапя в топла вода, като предварително завържете към мазола парче остъргана лимонова кора. Отново останете с компреса цялата нощ и продължете лечението три, четири дни.
* За да се справите с втвърдявания и напукани пети, направете вана с лайка и сода за хляб. Водата да бъде топла, но не гореща. Краката се накисват за 20-25 минути. В тази комбинация содата ще омекоти кожата, а лайката пък ще дезинфекцира раните.