Човек може да се чувства самотен дори и да е сред тълпа. Никой не иска да бъде сам, особено на по-стари години.
Сега нови проучвания доказват, че самотата може да се отрази зле дори върху физическото състояние. Оказва се, че самотните възрастни хора са по-застрашени от развиването на Алцхаймер.
Изследователи от университета "Карнеги Мелън" са установили, че самотният живот се отразява не само на настроението, но и на здравето.
Дейви Кресуел – водещият на проучването, заявява:
"Много често казваме на хората да спрат да пушат, за да бъдат здрави, но не виждаме, че самотата е същата заплаха. Самотните хора са по-застрашени от здравословни проблеми, но медитацията може да им окаже много голяма полза."
Проучването е публикувано в журнала "Съзнание, поведение, имунитет" и акцентира върху ползите от медитацията за по-старите хора.
Редовната практика води до намаляване на стреса, подобряване на концентрацията и паметта и дори до стабилизиране на кръвното налягане.
Не е тайна, че съзнанието и подсъзнанието могат да извършат чудеса и са от особено значение за по-качествения и пълноценен живот. Все пак човек може да е напълно физически здрав, но когато страда от тревожни мисли или се чувства самотен, няма как да не бъде нещастен и с угнетен.
Има различни курсове по медитация, които могат да запознаят желаещите да практикуват този метод с начина, по който се прави.
Подобни курсове служат и като чудесен повод за осъществяване на повече социални контакти.
Медитацията, разбира се, може да се практикува и у дома. Не се иска нещо повече от желание и правилна нагласа.
А вие се замислете кога за последно посетихте баба си и дядо си или възрастните си родители. Вие имате своята работа, колеги, приятели, свое семейство и много поводи за радост, но за възрастните ви роднини радостта е когато вие им отделите малко внимание и ги посетите.