Оказа се, че жените, които споделят повече подробности от личния си живот със своите приятели и колеги са доста по-положително настроени към заобикалящата ги среда, което пък им носи допълнителни здравословни дивиденти.
Според британски учени изслушването на чужди и интересни истории също ни влияе позитивно, особено ако са разказани забавно и с чувство за хумор.
Проучване по темата, което в било проведено във Великобритания, разкрива, че 85% от хората обичат да клюкарстват, а 10% от анкетираните не могат да пазят и най-съкровените си тайни, изпортвайки от А до Я на околните.
Изследването показва, че колкото по-дълго таите нещо свежо и забавно, което искате да разкажете на всяка цена, толкова стресът и напрежението действат отрицателно на здравословния ви статус.
"Женските разговори увеличават нивото на серотонина и намаляват тревожността. Това се дължи на факта, че споделяйки информация ние провокираме останалите да изразят тяхното мнение и гледна точка", пояснява английският психолог д-р Колин Джил.
Той е на мнение, че смехът, който редовно се заражда при такива разговори, активира мозъчните клетки и ни действа ободряващо.
Все пак д-р Джил съветва да преценяваме дали споделянето на повече от необходимото е удачно спрямо ситуацията, в която се намираме, за да не прекрачим границата и бързо, бързо да смъкнем нивото на серотонина.