Времето навън все по-хладно и ветровито ни напомня, че лятото е свършило (или поне е към края си), а с него и периодът на почивките и разпускането, пише здраве.bg.
Ние обаче не искаме да се чувствате потиснати и без мотивация, затова ви идваме на помощ с няколко практични и ефикасни препоръки под ръка.
* Изяжте още сутрина 1-2 парченца натурален шоколад. Той ободрява, съдържа микроелементи и витамин Е, които повишават настроението и физическата активност, а също и полифеноли, предпазващи нашето сърце.
* Взимайте си контрастен душ. Промяната в дневния режим е основна причина за намаляване на тонуса. Организмът, който е свикнал с късно ставане и лягане, реагира на новия режим със забавени реакции в обмяната на веществата. Контрастният душ възвръща скоростта на обменните процеси, сутрин помага за разсънването и прилива на енергия, а вечер прави съня по-спокоен.
* Всеки ден извървявайте не по-малко от два километра. Ако искате да накарате организма си да изработва енергия, трябва да го стимулирате първо да я изразходва. Така че, ако нямате време за спортни активности, ходенето е една подходяща и безплатна алтернатива.
* Правете масаж на стъпалата си. Върху тях има стотици точки, които са свързани с вътрешните органи. Всяка сутрин ги масажирайте в продължение на няколко минути - това ще се отрази благотворно на настроението и работоспособността ви.
* Употребявайте само йодирана сол - тя помага на щитовидната жлеза, отговорна за физическата и умствена активност, да остане в кондиция.
* Изготвяйте конкретни планове и ги съгласувайте с другите. Плана за вторник направете в понеделник вечерта, а този за октомври – в края на септември. Според специалистите по тайм-мениджмънт 10 минути предварително планиране икономисват два часа време.
* Запълвайте свободните си промеждутъци от време. Задръствания и закъснения е имало, има и ще има. Но винаги можете да ги уплътните с някакъв сеанс по дихателна гимнастика, аудиокурс по чужд език и т.н.
* Не забравяйте да си почивате. Доказано е, че след два часа непрекъсната работа работоспособността и ефективността рязко намаляват. Изходът е – 10-минутна почивка. Не повече! Ако паузата е по-голяма, се нарушава работният ритъм.