Четката за зъби е уредът, с който повечето хора започват и приключват своя ден. Уви обаче много често ние само си мислим, че сме почистили зъбите си правилно, но всъщност не сме свършили никаква работа в полза на здравия им вид.
Колко често
Всички сме наясно, че минимумът за миене на нашите зъби трябва да включва поне една процедура сутрин и втора - преди да си легнем. За жалост по последни статистически данни, у нас, само 35% от българите си мият зъбите редовно.
Сутрешното почистване на зъбите премахва бактериите, натрупани в устната кухина през нощта, а това вечер пък отстранява хранителните остатъци и микроорганизмите, които са се образували по време на деня. Копринените конци за зъби също са много ценен помощник в борбата с кариеса, защото достигат междузъбните пространства, които са недостъпни за четката.
Прекаляваш
Не се престаравайте със силовото и интензивно търкане на зъбите. Всъщност това третиране в комбинация с прекалено твърдите косъмчета на четката могат да увредят емайла и да раздразнят венците, което от своя страна ще "отвори врати" на нови инфекции.
Също така не изпадайте и в другата крайност, при която леко потърквате зъбки и изплаквате. Старайте се почистването да трае три минути и нито секунда по-малко. Сменяйте редовно четката си през два или най-късно три месеца.
Защо ни забрави
Отчитайте факта, че в средностатистическата уста има 32 зъба, които без изключение се нуждаят от хигиенизиране. Така че не пропускайте да минете с правилни движения на четката всички повърхности както на предните, така и на задните зъби.
Много е важно да почиствате и езика си, но не с четката за зъби, а чрез специално приспособление (продава се масово в аптеки и супермаркети), което отстранява плаката много ефикасно.
Всъщност четката е само превантивно средство, а вашето задължение е да не пропускате профилактичните прегледи (един на шест месеца) при стоматолог, за да туширате проблема от рано, а не да прекарате много по-дълги и болезнени часове на зъболекарския стол, само защото не сте взели мерки навреме.