За щастие човешкият организъм е устроен така, че да се освобождава по естествен път от повечето отпадъци, които се образуват в резултат на жизнената дейност. Всички сме чували за "шлаката", но малцина са я виждали, здраве.bg.
Всъщност в медицината такъв термин няма. И ако човек иска да прочисти специално своя организъм, то приемането на слабителни средства, клизмите и дълбокото промиване на червата трябва да става по лекарска препоръка.
С особена популярност днес се ползва т.нар. "чистка" на черния дроб - например с помощта на зехтин, лимонов сок или редица лекарствени препарати. Но тези манипулации реално не прочистват, а само водят до по-голямото отделяне на секрет в жлъчката. Без съответната диагностика това може да бъде опасно за здравето.
Например при камъни в жлъчката (за които човек може и да не подозира) засиленият оток може да предизвика движение на камъните в каналите на жлъчката и да влоши тяхната проходимост.
Дали черният дроб работи правилно и достатъчно ефективно е трудно да се прецени. А в него се образуват повечето белтъчини и съответно нарушението на функциите му води до разстройство на всички системи в организма.
Черният дроб запазва глюкозата под формата на гликоген и осъществява неговия разпад, когато на организмът му трябва енергия. В него се синтезират и различните мазнини и секретът, който облекчава тяхното поглъщане и отстраняването на излишния холестерол.
Черният дроб приема постъпващите отвън и натрупващите се в червата отрови, преобразува ги в нетоксична форма и снабдява другите органи с пречистена кръв. Съвсем логично, спасявайки организма от натравяне с вредните вещества, черният дроб сам страда от тях много повече в сравнение с другите органи.
Затова той се нуждае не от почистване, а от помощ в изпълняването на тези свои функции. Единствено специалист, който при необходимост би назначил съответни изследвания, може да прецени дали е дошло времето от някакви медикаменти, които да подпомогнат работата на черния дроб.
Относно храненето почти няма плодове и зеленчуци (особено чесън, лук, зеле, броколи, карфиол, брюкселско зеле, артишок), които да не са полезни за черния дроб. Фрешовете също са много подходяща и полезна хранителна форма за най-тежкия орган (средно 1,5 кг) в човешкото тяло.
Също така пчелните продукти (мед, цветен прашец, пчелно млечице и прополис) влияят изключително благотворно на черния дроб.
От подправките не пропускайте розмарина, куркумата и канелата, за да засилите имунитета на чернодробните клетки, а 1-2 супени лъжици студено пресован зехтин дневно и въобще студено пресованите масла (тиквено, сусамово, ленено, конопено), добавени към салатата, ще тонизирт тази своеобразна пречиствателна система в нашето тяло.
За сметка на това бялото брашно, полуфабрикатите, солта, мазните храни с много добавени оцветители и подобрители на вкуса - и разбира се прекаляването с алкохолните напитки няма да доведат до нищо хубаво, касаещо здравето на черния ни дроб.