Учени от университетите във Вашингтон и Сейнт Луис са установили, че колкото по-продължително пътуваме до работа, толкова рискът от проблеми с метаболизма и наднорменото тегло расте.
В проучването се казва, че хората, които пропътуват над 15 км, за да стигнат до мястото, където работят, по-често страдат и от високо кръвно налягане.
Една от причините за тази закономерност е фактът, че те отделят много време, докато стигнат до работа, а след това и да се приберат до вкъщи, заради което спортът все не се вмества в графика им, а за сметка на това часовете, прекарани в статично и седнало положение пък се увеличават.
Изследването е проследило начина на живот при 4297 души, а параметрите, които са били замервани, включвали нивата на кръвната захар и холестерола плюс стойностите на кръвното налягане.
Оказало се, че всички те били завишени при мъжете и жените, придвижващи се с кола до работа, а на всичко отгоре стресът, изтощението и безсънието също били с по-високи стойности в сравнение с тези, които ползват велосипед, за да преминат разстоянието от дома до работата.
В САЩ средното време за стигане до работното място е 25,1 минути, като 86% от американците карат кола до своята работа, а само пет процента ползват градски транспорт за същата цел.