Човешкото тяло е едновременно изключително сложно и забележително ефективно. Но, колкото и да е достойно за възхищение, със сигурност не е перфектно, пише здраве.bg. Ето примери за няколко недостатъка в дизайна на нашето тяло, които и до днес понякога ни създават неприятности.
Мъдреците
Всеки, който е имал проблеми с мъдреците си, знае, че тези трети кътни зъби не носят нищо друго освен проблеми и болки. Причината за това е проста – нямаме достатъчно място в устата си за толкова много зъби. Далечните ни предшественици със своите по-издължени кости на челюстта може и да са имали място, но в устата на съвременния хомо сапиенс мъдреците често нямат къде да израснат, притискат се и затова в повечето случаи се налага да бъдат извадени.
Апендиксът
Въпреки че са проведени многобройни проучвания, специалистите в тази област, поне засега, не са успели да открият някаква ясна и дефинитивна функция на човешкия апендикс. И докато не знаем за какво точно служи той, сме напълно запознати колко животозастрашаващо опасен може да бъде, ако се възпали. Между 5 и 10% от хората развиват остър апендицит през живота си. Когато това се случи, апендиксът се пълни с гной и трябва да бъде хирургически премахнат.
Очите
Доказан факт е, че човешките очи като цяло не са най-добре развитите в животинското царство. Този не дотам оптимален дизайн явно все пак служи добре на целите ни, но въпреки това човешките очи, както и очите на други гръбначни животни, изглежда са доста странно разположени. Очите ни в основата си свързани наопаки, а едно от последствията от подобно позициониране е, че нервите трябва да преминат през окото. Това е и причината човешкото око да има сляпо петно в центъра си.
Ненужният кръстопът
Друг аспект на човешкото тяло, който е пример за съмнителен дизайн, е начинът, по който въздухът и храната за кратко споделят една и съща "тръба", през която преминават. Най-общо това е причината понякога да се задавяме с храната си. Много учени смятат, че е щяло да бъде по-безопасно и подходящо тялото да е устроено така, че трахеята (за въздуха) и хранопровода (за храната) да са напълно отделени. Вместо това, те се кръстосват, което е и причината храната да може да попадне в т.нар. криво гърло, което може да се окаже фатално.
Отчитайки несъвършенствата в строежа на човешкото тяло, заложени от природата, учените все пак споделят факта, че нашият вид е многократно по-млад в сравнение с други животински видове, съществуващи и усъвършенстващи се в процеса на еволюция вече милиони години.