Учени от университета в Берн са установили, че хората, живеещи на ниски етажи, страдат с 40% по-често от белодробни и сърдечни заболявания от тези, пребиваващи в апартаменти от осми етаж нагоре.
Данните обаче показват и друга закономерност - индивидите, обитаващи по-високи етажи, са с до 60% по-склонни към самоубийства, хвърляйки се от прозореца или балкона.
Изследванията, цитирани от британския сайт "Dailymail.co.uk", сочат, че всеки шести европеец живее в блок с повече от осем етажа.
Замърсяването на въздуха е с най-висока концентрация именно на първите етажи на сградите, затова и техните наематели и собственици по-често се оплакват от проблеми с белите дробове, допълват швейцарските експерти.
От друга страна, ако живеете на по-горен етаж - рискът за влошаване на сенната ви хрема е по-голям, защото полените се издигат по-високо в атмосферата, щом въздухът се затопли достатъчно от слънцето, коментират лекарите.
* По последни данни у нас 22% от населението диша въздух, замърсен с азотни оксиди над допустимите норми, докато в Европа този процент е под 7. Процентът на засегнатите от замърсяването с фини прахови частици у нас е 51, а София и Варна са градовете с най-мръсен въздух в България.