Много хора се оплакват от проблеми със съня. Често за тях има различни причини - хронична болка, притеснения от ежедневието и др. Ето няколко от най-честите причинители на безсъние, които могат да ви тормозят през нощта.
Стрес и психическо натоварване
Това са сред най-честите гонители на здравия сън. Проблеми в работата, притеснения за пари, депресия, стрес и психическо изтощение са сред причинителите на инсомния. За да се преборите с тях е нужно време. Спортът, медитацията, пълноценната почивка и ненатоварването на мозъка с излишни мисли и притеснения могат да помогнат за справянето с този проблем.
Хъркането
Най-често това е хъркането на партньора, което не ви оставя да заспите. Решението може би се крие в по-удобни и анатомични матраци и възглавници, отпушване на носа при настинка, а понякога просто смяна на позата може да помогне. Ако проблемът е по-сериозен, е добре да потърсите помощ от специалист.
Работа на смени
Ако сте от хората, на които често им се налага да работят през нощта, е много вероятно да имате проблеми със съня. Биологичният часовник се обръща и обърква, което прави трудно заспиването вечер. Хората, които страдат от подобен проблем са наясно, че колкото и да спят през деня, нищо не може да замести хубавият сън през нощта.
Хормонален дисбаланс
Менструация, менопауза или бременност са чести причини за безсъние при дамите. Болки в корема или кръста, горещи вълни, чувствителни гърди и подобни се случва да не позволяват на жените да заспят дълбок сън. Хормоналният дисбаланс по време на овулация, цикъл или бременност е също така и причина за по-ярки сънища вечер.
Лекарства
Не е изключено проблемите със съня да се дължат и на конкретен медикамент, който приемате. Ако се усъмните в нещо такова, задължително попитайте лекуващия ви лекар. Все пак не е препоръчителна редовната употреба на сънотворни за решение на проблемите съ съня.