Ето че има нов помощник в борбата със сърдечните заболявания, който дори не е от лекарствен произход.
Според последни международни изследвания, излагането на силна дневна пряка и непряка светлина може да намали риска от сърдечен удар, а също и да помогне за по-бързото възстановяване на пациенти, претърпели такъв.
Експертите разказват, че това се дължи на телесните циркадни биоритми, които се влияят от тъмнината и светлината.
Циркадните ритми регулират редица процеси в тялото, сред които е и обмяната на протеини в мозъка. Същите обаче се намират и в сърдечния мускул.
Лекари от университета в Колорадо са разкрили, че един от тези протеини, наречен "Период 2" ("Period 2"), играе основна роля в предотвратяването на инфаркта и намаляването на неговите поражения, ако вече се е случил.
По време на сърдечния удар се наблюдава недостиг или спиране в подаването на кислород към сърцето, от което мускулните сърдечни клетки много бързо загиват.
В случая "Протеин 2" е безценен със своето действие, защото прекратява увреждането на тези клетки и подпомага работата на сърцето. За да се активира въпросният протеин в организма, е необходима именно повече дневна светлина.
Кардиолозите тепърва ще разкриват тези метаболитни взаимовръзки, за да може превенцията и лечението на сърдечно-съдовите нарушения да бъдат още по-ефективни, се казва в медицинската анкета.