Понякога, когато сте в препълнен автобус, със сигурност тайничко ви се иска да имате зле развито обоняние, за да не усещате специфичната и силна миризма на прекалено много хора, събрани в градски транспорт.
Оказва се, обаче, че хората със слабо обоняние по-често изпадат в депресивни състояния. Това са установили учени от университета в Дрезден.
Един на пет човека има по-слабо развито обоняние, но само един на 5000 се ражда лишен от това сетиво.
Медицинското название на липса на обоняние е аносмия, а хората, които страдат от него имат известни затруднения при общуването с колеги и близки.
Те споделят, че постоянно се притесняват, че може да имат лош дъх или миризма, които не усещат, и по този начин да отблъскват околните.
Учените обясняват, че обонянието предоставя различна социална информация за човека насреща, а хората, които са лишени от това сетиво, понякога имат проблеми при оценката на околните, тъй като единият от каналите за комуникация със света е затворен.
Екип от специалисти, водени от Илона Крой, признават, че не са успели да немерят пряка връзка между липсата на обоняние и депресията, но предполагат, че двете състояния може да засягат едни и същи мозъчни мрежи.