Отмина времето, когато мазнините бяха приемани за враг №1 при спазването наздравословна диета. Доказано е, че не само не трябва да бъдат изключвани от менюто ни, а напротив – полезните поли- и моно-ненаситени мазнини е необходимо да присъстват във всеки един балансиран режим на хранене.
Повече по тази тема разказват от Zdravduh.com.
Най-общо мазнините са класифицират в три типа:
1) наситени – съдържат се предимно в продуктите от животински произход (както и в палмовото и кокосовото олио).
2) ненаситени мастни киселини – в рибата, ядките, маслините и др.
3) синтетични, включващи транс-мазнините и хидрираните мазнини.
Наситените мазнини са най-общо тези от животински произход. Разпознават се по това, че са твърди на стайна температура, а са течни при телесна и по-висока. Срещат се при топлокръвните бозайници. И това е логично – студенокръвните риби, например, не биха могли да оцелеят в студените води, ако мазнините им бяха от този тип.
Наситените мазнини са по-трудно разградими от организма, в сравнение с ненаситените омега мастни киселини. Те се наслагват и понякога стесняват артериите и кръвоносните съдове, затова трябва да бъдат избягвани в големи количества.
Синтетичните транс-мазнини са най-вредните от трите вида и трябва по възможност напълно да се изключат от диетата ни. Към тях спадат маргарините, които са получени чрез химична обработка.
Предимството им и причината да бъдат синтезирани е, че не гранясват, не се развалят и бактериите не могат да ги разградят. Но това се оказва и основният им проблем - ние също не можем да ги разграждаме и това вреди на здраветони.
Ненаситените мазнини са ключът към здравословното хранене. Те биват омега-3, 6 и 9. Важен е приемът и на трите вида и съотношението помежду им. Те се съдържат в рибата, семената (ленено, рапично и др.), авокадото, маслините и ядките.
Защо са толкова полезни? Много просто - мембраните на всяка една наша клетка са изградени от такива мазнини. Така че, когато приемамененаситени мастни киселини, ние подобряваме еластичността и клетъчната пропускливост, която е в основата на обменните процеси в организма.
По този начин се стопират и възпалителните процеси, изчистват се плаките и вредните натрупвания по стените на кръвоносните съдове и артериите. Това от своя страна ни предпазва от много болестни състояния.
Така че, ако искате да сте не само слаби и свежи, но и здрави, трябва да включвате полезните ненаситени мастни киселини в диетата си. Информирайте се, хранете се балансирано и не се поддавайте на масови заблуди!
* Източник - част от информацията в тази статия е от книгата "Ултра-правенция" на д-р Марк Хеймън и д-р Марк Липонис