Да ядеш, за да се успокоиш, означава да се опитваш чрез храната да се справиш със стреса, депресията, притеснението, любовната мъка или лошото настроение като цяло.
Всеки е изпадал в моменти, когато посяга към любимото си лакомство, когато се чувства угнетен. В подобни ситуации с лека ръка махваме към спазваната диета и решаваме, че се чувстваме прекалено зле, за да се измъчваме допълнително.
Това обаче е и най-сигурният път към трупането на излишни килограми.
Ново проучване, посочено от Dailymail.co.uk, е показало, че през събота и неделя сме най-уязвими към сериозно нарушаване на хранителния си режим. Особено в неделя между 19 и 20ч е времето, когато хората с удоволствие похапват прекалено много захар.
Това до голяма степен се дължи на факта, че хората изпитват стрес от предстоящия старт на седмицата. Доказано е, че понеделниците са най-натоварените и стресиращи дни от седмицата. Тогава именно се прекалява с мазните и тежки храни.
През седмицата като цяло хората са най-склонни да преяждат на вечеря. Голям процент от работещите хора пропускат закуската, забързани за работното място или с надеждата, че така ще отслабнат.
Това обаче често води до преяждане в по-късен етап от деня, най-често на вечеря или през уикенда, когато човек решава, че трябва да си почине, да се отпусне и да се поглези.
Проблемът с успокоението на лошото настроение с храна може да бъде решен, като се намери друга алтернатива.
Например, спортът помага за разсейване и отвличане на мислите от храната, както и спомага за отделянето на хормона на щастието – ендорфин.
Когато търсим утешение в храната, е много вероятно след това да се почувстваме още по-зле, като осъзнаем колко сме преяли, как ни е тежко и сме съсипали диетата си.