Високите цени на храните карат най-бедните да се хранят с некачествени храни, което води до затлъстяване.
Това свое мнение изрази Световната банка, цитирана от БГНЕС.
"Високите цени на хранителните продукти имат роля не само за глада и недохранването, но и за затлъстяването.
То може да се обясни с факта, че хората с ниски доходи избират по-евтини, калорични и некачествени храни", се казва в доклад на СБ.
В него се посочва, че в бедните държави некачествената храна е на по-ниски цени и неправилното хранене с такива продукти води до затлъстяване.
Между октомври и февруари световните цени на хранителните стоки са намалели (-4%). Това е по-изразено при житото (-11%) и при захарта (-10%). Въпреки това обаче, те остават на много високи равнища и са само с 9% по-ниски от рекордните исторически стойности, достигнати през август миналата година, отбелязва СБ.
Финансовата институция изразява тревога и заради продължаващата упорита несигурност при добивите и цените на селскостопанската продукция.
В този контекст милиони хора продължават да страдат от така нареченото лошо хранене, подчертава банката, като посочва, че освен гладът и недохранването, и затлъстяването е много опасно, тъй като може да причини тежки заболявания и дори преждевременна смърт.
През 2008 г .се счита, че броят на хората с наднормено тегло са 1,46 млрд. души.
Световната банка счита обаче, че тази цифра може да достигне 2,16 млрд. души пред 2030 г. От тях - 1,12 млрд. със затлъстяване.
"Свръхтеглото не е епидемия, която се ограничава само в богатите страни", се казва в доклада на СБ.
Половината от хората със затлъстяване живеят в девет страни, сред които САЩ и Германия, но също и Мексико, Китай и Русия.