Най-хубавото на кълновете е, че всеки може да си ги отгледа вкъщи, претъпкани са с полезни съставки, не се скъпи и като цяло са една от най-екологично чистите храни, която може да си набавим в днешно време, пише здраве.bg.
А ако в менюто ни често присъстват кълнове от различни растения, това със сигурност ще ни помогне да се чувстваме енергизирани, a и по-лесно ще редуцираме някой излишен килограм. Сега ви предлагаме списък с най-полезните зърнени култури, чиито кълнове няма да ви донесат нищо друго освен чиста порция здраве и свежест.
Леща
Най-често е подходяща за профилактика на грипа и острите заразни заболявания. Освен това тя спомага за повишаване нивото на хемоглобина в кръвта, т.е. прави ни по-активни и работоспособни. Освен на яхния – нейните кълнове могат да се добавят и към различни видове салати.
Пшеница
Богата е на целулоза, която пък стимулира работата на червата и стомаха. Ето защо кълновете ѝ са особено препоръчителни за всички, страдащи от гастрит. Пшеничните кълнове се комбинират най-вкусно с извара или кисело мляко.
Соя
Органичното съединение лецитин в соята възпрепятства образуването на камъни в бъбреците и холестеролни плаки по стените на кръвоносните съдове. Соевите кълнове помагат за подобряването на паметта. Пригответе си салата от скариди или риба, гъби и соеви кълнове, леко запържени със зехтин, а за финал прибавете и малко кафяв ориз. Соевите кълнове се съчетават отлично с извара и меки сирена.
Броколи
То се смята за един от зеленчуците, които най-успешно намаляват риска от злокачествени образувания, а в кълновете му има 10 пъти повече ценни вещества, отколкото в самия зрял зеленчук. Смесете ги със зелена салата и сметана или ги сервирайте като гарнитура към печени картофи или други зеленчуци.
Бадеми
Техните кълнове съдържат до 60% масла, богати на незаменими аминокиселини, а също така витамините Е и В. Смята се, че бадемовите кълнове укрепват зрението и помагат при главоболие. Те са по-сладки от самите бадеми. Съчетани със сушени сливи (или други сушени плодове) са подходящи за залъгване на апетита между основните хранения.
Тиква
Цинкът, съдържащ се в големи количества в тиквата, повишава работоспособността, успокоява организма и регулира съня. Прорасналите тиквени семена се препоръчват при проблеми с потентността и са ефективни за профилактика на простатита. Смесете ги с мюсли и мляко за една пълноценна закуска.
Сусам
Точно тези кълнове изобилстват от калций - около 1500 мг на 100 г, т.е. доста повече, отколкото в сиренето. Намажете филия ръжен хляб със сирене и я посипете с кълнове от сусам.
Разбира се, не бива да пропускаме бобовите (укрепващи имунитета), граховите (понижаващи холестерола и повишаващи тонуса), слънчогледовите (предпазващи ни от чернодробни и сърдечносъдови заболявания) и ленените (тонизиращи перисталтиката) кълнове.
Как да си приготвим кълнове у дома
Кълновете са нетраен продукт - те не се запазват дълго време и затова има смисъл сами да си ги отглеждаме. Още повече, че това не е никак трудно - измийте семената със студена вода, изсипете ги на тънък слой в съд с плоско дъно, отгоре ги покрийте с марля и ги залейте с вода (със стайна температура).
След това поставете съда на тъмно и проветриво място, като единственото условие е марлята да се поддържа влажна. Ако температурата в помещението е по-висока, кълновете могат да мухлясат, а ако е по-ниска от 18 градуса растежът им спира. След 1-3 дни кълновете могат да се ядат, като първо трябва да се измият добре със студена вода (за да се отстрани специфичната миризма).
Препоръчителната всекидневна норма кълнове е 50-100 г.
Важно
Семената, които купуваме не трябва да са обработвани. Например обикновеното жито, което се продава, е парено и независимо какви грижи полагаме за него няма шанс да покълне, кафявата елда също, защото е бланширана. Културите за посев пък са обработвани с различни химикали против вредители. Най-голям избор от сурови и идеални за покълване екологично чисти семена има в здравословните и биомагазини, както и на специализираните щандове в по-големите супермаркети.