Не е лесно да се каже кой период в живота на един родител е най-лек, но със сигурност има яснота кога нашите деца ни изправят на нокти с най-интензивна честота.
Няма две мнения по въпроса, че тийнейджърските им години ни вкарват в един постоянен водовъртеж, през който непрестанно преминават раздразнение, затвореност, нервни изблици, подтиснатост, егоцентризъм и други подобни "приятни" състояния на духа и тялото, с които съвсем скоро невролози от университета в Питсбърг са се занимали по-обширно, за да разберат първопричината за тази нестабилност в характера на подрастващите.
Оказало се, че вариращата емоционалност при тях се получава вследствие на по-различно работещите мозъчни клетки в този етап от живота им, особено когато правят нещо, доставящо им удоволствие. През юношеството се активира много по-голям брой неврони, когато представителите на тази възраст получат някаква заплаха или неодобрение от околните, което ги прави още по-импулсивни и уязвими в поведението си.
Това обяснява и защо повече тийнейджъри развиват различни зависимости, депресии и шизофрения в сравнение с по-възрастните хора.
За да докажат още веднъж, че мозъкът на децата между 13 и 19 години функционира по друг начин, спрямо техните родители, американските учени изследвали лабораторни мишки, подлагайки ги на редица тестове. Във всички от тях по-зрелите гризачи показали в пъти по-контролирани и последователни поведенчески реакции в сравнение с младите животни.