Много от вас са изправени пред предизвикателната задача да възпитаваш е-тийнейджър (а като добавим и новите технологии, уравнението става сложно).
А какво бихте казали за това, че заниманията в социалните мрежи водят до по-добри отношения на родителите с техния тийнейджър?
Възможно ли е социалните мрежи да сплотяват семейството?
Актуално проучване на Brigham Young University показва, че подрастващите се чувстват по-близки с родителите си, когато са свързани с тях в социалните мрежи. Изследването разкрива също, че децата, които общуват с родителите си в социалните мрежи, имат по-добро просоциално поведение – проявяват щедрост, любезност и помощ към другите.
Проучването е проведено сред повече от 500 семейства и се опитва да обясни как социалните технологии, често възприемани като причина за по-малко автентични взаимоотношения, могат да сплотят семейството. Ето един въпрос от проучването и отговор на реален участник:
Въпрос: Как социалните медии помагат на семействата да се чувстват по-свързани?
Отговор: Можеш да правиш много неща в социалните мрежи. Детето ти може да публикува снимка и ти да го подкрепиш, като я харесаш или напишеш приятен коментар, или чрез ъпдейт на статуса ти, който показва същото. В тях имаш повече възможности да даваш позитивна обратна връзка и да показваш привързаност и обич.
Социалните мрежи дават близък поглед върху живота на вашия тийнейджър. Те помагат да разберете през какво преминават децата ви, какво харесват и намират за забавно приятелите им и по този начин да се чувствате по-свързани с тях. Социалните мрежи са като "малък прозорец" към случващото се в "реалния" живот.
Да се научиш на гъвкавост е по-важно от научаването на правилата. Не е реалистично да наложим граници в социалните сайтове. Важно е да учим децата как гъвкаво и отговорно да отговарят на новите социални ситуации онлайн.
Ето още един въпрос и отговор на участник от проучването:
Въпрос: Някои подрастващи предпочитат по-нови социални платформи (различни от Фейсбук), непознати на родителите им. Какво бихте казали на родителите по този въпрос?
Отговор: Мисля, че е важно родителите да са в час със съвременните медии и да знаят къде са регистрирани децата им.
Няколко полезни съвета:
*Ако не сте се регистрирали във Фейсбук, но имате желание, помолете вашия тийнейджър да ви помогне с първите стъпки.
*Открийте какви други социални сайтове посещават децата ви и се поинтересувайте какво се случва там.
И разбира се, вие винаги ще сте модел за подражание за детето ви, както онлайн, така и офлайн. Вашите действия говорят повече от всичко. Сърфирайте с уважение!