Забелязвали ли сте колко често си говорим за "доброто старо време"? А същото ли е и що се отнася до игрите?
Вероятно за много от нас е така, вероятно някой ще възрази. Каквито и да са отговорите обаче, не можем да отречем, че "доброто старо време" имаше много недостатъци, както и че времето, в което живее "днешната младеж", си има своите предимства. Едно си остава непроменено във времето – нуждата от игри. Да, игрите са естествена част от живота ни, от развитието, от минало и настояще.
Ако погледнем по-задълбочено компютърните игри, така модерни днес, ще видим, че те, както и игрите от нашето детство, също развиват умения у децата. Разбира се, тези умения са по-различни, но все така важни. Когато обаче става въпрос за децата и компютрите има няколко неща, които е добре да отчитаме при изграждането на нагласа относно дигиталния свят.
Изискванията на съвременната среда, например, е едно важно условие за това, че децата от малки привикват към употребата на различни устройства, трупат знания и развиват умения. Дейностите, които извършват, са от изключителна важност, тъй като нагласата към времето пред компютъра зависи до голяма степен от това, което децата правят. И не на последно място, разбира се, рисковете, на които могат да се натъкнат в глобалната мрежа.
И тук вероятно идва въпросът за границата – доколко е добре децата да "киснат пред компа" и доколко да бъдат ограничавани? Е, отново идваме до златната среда, която, разбира се, е доста трудно да бъде намерена.
Или иначе казано, за всяко дете е различно и ние като родители най-добре знаем коя е тази среда. Ето и няколко неща, на които самите ние бихме могли да се опираме, когато правим избор, касаещ развитието на детето ни:
1. Интересувайте се от онлайн живота на децата – Това е важно както за детето, така и за Вас. Това, че стоят на сигурно място вкъщи, съвсем не означава, че им се случват „безопасни“ неща в интернет.
2. Установете ясни правила – Добре е да има правила не само за времето, прекарано пред компютъра, но и за дейностите. Компютърът отдавна не е само за забавление. Има безброй много сайтове, които предлагат занимания, развиващи писането, четенето, математическите способности, артистичните умения, изучаването на език и много, много други... и всичко това е весело и забавно! А какво по-хубаво от това детето да учи, докато играе? А какво по-хубаво от това да учим заедно с детето, докато играем?
3. Програми за родителски контрол – Такива програми са полезни, що се отнася до предпазването на детето от вредни съдържания в мрежата. (Няма да се спирам подробно на тях. Можете да прочетете други публикации на тази тема в Edna.bg).
4. Управление на риск и вреда – Рискът е възможност, наред с положителните преживявания на детето, да се случи нещо, което да му навреди. Ето защо е добре децата да поемат рискове, но и да знаят къде и как могат да потърсят помощ, ако нещо се обърка.
5. Софтуерът – Софтуерът, който използваме при сърфиране, също е от значение. Например, за да сме сигурни, че децата ни влизат в "добре поддържани" сайтове, е добре да сме се подсигурили с необходимите приложения като WOT, които да отчитат това, или да сме се уверили, че антивирусната ни програма е обновена.
Тези препоръки са част от добрите практики за онлайн употреба. Все пак общуването и доверителната връзка между нас и децата е в основата на всички действия, които предприемаме.
А играта, реална и виртуална, е основната съставка, добавена към развитието, които правят животa ни забавен и интересен, които поддържат любопитството към опознаването на света не само за децата, но и за детското в нас!
Екипът на Асоциация Родители