Родителите, учителите и обществото като цяло трябва да разберат най-накрая, че тийнейджърите действително се нуждаят от малко повече сън сутрин.
На повечето възрастни това твърдение никак няма да се хареса, тъй като обикновено нежеланието за ранно ставане и успиването се обясняват с типичния за възрастта мързел, но се оказва, че това не е съвсем вярно.
Необходимостта и продължителността от сън при човека, както и при повечето бозайници, се променя с възрастта.
През пубертета часовете за лягане и ставане сутрин се изместват назад, така че биологичният часовник на тийнейджърите "работи" с два до четири часа закъснение в сравнение с останалите хора.
Тази тенденция се запазва до достигане на 19,5 г. при жените и 21 г. при мъжете. Това означава, че за един подрастващ алармата на часовника в 7 ч. сутрин е равносилна на събуждане в 5 ч. за човек на 50 г.
Мери Карскедън от университета Браун в Провидънс, Роуд Айлънд, обобщава наблюденията си в различни училища в САЩ и Великобритания, като извежда нуждата от 9-часов сън като основополагащ за добрите академични постижения на учениците.
Нуждата от сън има огромно значение за паметта и способността от иновативни решения, както и за разрешаване на сложни проблеми. Преждевременното прекъсване на съня повишава нивата на хормона на стреса кортизол, което води по-късно до лошо настроение, разсеяност и импулсивно поведение.
Изследванията са показали по-високи нива на хормона на глада грелин при ставащите по-рано сутрин ученици, както и по-ниски нива на хормона лептин, отговорен за усешането за ситост. Предполага се, че дългосрочното лишаване от сън може да бъде важен фактор в предразположението на младежите към някои заболявания - като диабет, затлъстяване и хипертония.
Юношите все по-често прибягват до стимуланти през деня, за да компенсират загубата на сън. Действието на кофеиновите и енергийните напитки трае между 5 и 9 часа, което води до отлагане часа на заспиване вечер и завъртането в омагьосан кръг. Умората увеличава и вероятността тийнейджърите да започнат да пушат.
В обикновена гимназия в Нюкасъл, Великобритания, създали нов модел на учебния процес, като през 2009 г. обявили 10 ч. за начало на първия учебен час. По-късно там направили изводи за по-високи академични постижения, както и повече интелектуално активни младежи.
Въпреки това, по-късният старт на деня сам по себе си не е достатъчен. Обществото като цяло, както и самите тийнейджъри в частност, трябва да се отнасят по-отговорно към съня си. Сънят не лукс или прищявка, а биологична потребност на организма, нужна за по-добро функциониране на мозъка и тялото.