"Да не съм кон, та да ям овес?" отсича с огромно възмущение 13 годишната Габи, когато с майка ѝ обсъждаме варианти за здравословна закуска. И естествено лидер в класацията са овесените ядки.
И така, възможно ли е сутрин преди училище да дадеш на детето си здравословна, но нелюбима и невкусна според него закуска и то да се чувства бодро и щастливо? Та нали храната е едно от основните удоволствия в живота? Още Хипократ е казал, че храната може да е лекарство или отрова. Затова трябва да внимаваме какво ядем и колко, няма спор, здравословното хранене е основата на качествения живот.
Тук става въпрос за прекаляване, дори до мания на тема здравословно хранене. Вече има и диагноза за тези случаи – орторексия. Смята се, че това е отклонение от правилния хранителен режим както анорексията и булимията. И като тях е вредно за организма. Лошото е, че никога не сме сигурно коя храна наистина е полезна, и коя вредна.
Самата медицина мени постоянно мнението си за въздействието на отделните храни върху организма. Да вземем например яйцата. Дълги години се смятаха враг №1 за сърдечно съдовата система поради съдържанието на холестерол. Сега се доказа, че изобщо не било така, холестеролът в тях бил малко, а съдържат много полезни мазнини и незаменими аминокиселини. Кой знае, след пет години може отново да са вредни.
Друг пример е шоколадът. Изведнъж стана много полезен, цитират се изследвания за действието му върху нервната система, сърцето, и най-вече за настроението. Друг е въпросът какъв шоколад ядем, в световен мащаб производството на какао намалява, а шоколадовите изделия се увеличават непрекъснато.
А ядките? Супер полезни, безспорно. Но се оказа, че след като се извадят от черупката много бързо се окисляват и в тях се развиват афлатоксини, които са канцерогенни. Основата на здравословната закуска мюсли пък била в повечето случаи пържено, а знаем какво става с мазнините при високата температура.
Млякото и то не е цвете за мирисане. Имало калций, ама бил свързан с казеина и не се усвоявал. Преди време се препоръчваше то да е нискомаслено, сега се оказа, че пълномасленото е здравословно. Месото, хем с полезни протеини, хем пълно с хормони.
Наскоро виден биохимик обърна и представата за зехтина - бил добър при готвене, но не и в салати. За тях трябвало да се използва слънчогледово и царевично олио, които съдържат омега-3 и омега-6 мастни киселини, полезни за сърцето.
Зехтинът съдържал омега-9, устойчива на високите температури. Който и продукт да предпочетете, веднага ще намерите нещо „убийствено” за него в интернет. Май трябва да я караме на вода и въздух. Не че те са много читави, де. Явно остана само един изход. Да се хапва с мярка, балансирано, да се избягват рафинираните и полуготови, силно преработени храни, храните с висок гликемичен индекс (сладките лакомства).
А най-здравословното е да се храним с удоволствие! Дори и с леки "прегрешения", когато се храним с настроение, в организма се образуват хормони, които влият благоприятно на обмяната на веществата и имунната система и ни правят здрави. И обратно, ако се гърчим от вина цял ден, че вместо полезните овесени ядки сме хапнали "убийствен" сандвич, се образуват хормоните на стреса, които разболяват. А отдавна е известно, че не е толкова важно какво ядеш, а какво те яде. И че най-опасното нещо е животът. От него се умира.