Захарта е наричана "бялата отрова" на човечеството. Отдавна е известно, че прекомерната й употреба води до затлъстяване, диабет, кариеси и т.н.
Въпреки това, не можем без да си "подсладим живота", сладките изкушения са особено любими и на децата. Всъщност, въглехидратите и в частност захарта, не трябва да се анатемосва, тя е необходима за растежа на малките, снабдява детския организъм с енергия за жизнените процеси.
Въпросът е в дозата. Природата се е погрижила да има достатъчно източници за тази енергия – сладките плодове, картофите, ориза, боба, зърнените култури, от които се прави хляб. Тяхната консумация е напълно достатъчна, за да задоволи нуждите на тялото от въглехидрати.
Само дето децата не признават природните сладости. Те предпочитат да похапват шоколад, сладкиши, вафли, бонбони, често без мярка. И резултатите са налице.
Броят на болните от диабет деца непрекъснато расте, затлъстяването взема застрашителни размери, децата с високо кръвно налягане не са изключение, свръхактивните малчугани създават проблеми както в семейството, така и в училище.
Кристалната захар няма никакви полезни качества като храна, тя съдържа само "празни" калории. В природата няма чисти захари. В растенията те са свързани с микроелементи и витамини, за да се усвояват лесно от организма. Захарта се извлича от захарната тръстика в чист вид, рафинирана захар.
Попадайки в организма, този неестествен продукт търси начин как да се метаболизира и усвои. За да го преработи, тялото започва да черпи от своите резерви ензими, витамини, калий, натрий, магнезий, калций.
Последният се извлича от костите и те стават по-чупливи. Затова децата все по-често чупят кости дори при минимални травми. При възрастните остеопорозата стана болест на цивилизацията, в която основно място в храненето заема захарта.
Освен това прекаляването със сладки лакомства води и до отслабване на имунната система, тъй като те променят нормалната чревна флора. Последната ни защитава от инвазията на бактерии, вируси, гъбички и когато е унищожена, боледуваме. Когато захарта се приема заедно с протеини (шоколад, сладкиши, кремове), последните гният в червата, при което се отделят много токсични вещества.
Развиват се бактерии, които унищожават нормалната, защитна флора на червата, балансът на веществата се нарушава и имунната система отслабва. Затова децата ни боледуват все по-често. И все по-често се оплакват от болки в корема, газове, запек.
Затлъстяването е най-видимата вреда от злоупотребата със захар. Излишъкът от захарите се превръща в мазнини, които се натрупват не само под кожата, но и във вътрешните органи, затруднявайки тяхната функция. При затлъстяване страда и имунната система, тъй като се забавя циркулацията на кръвта и лимфната система.
Замисляли ли сте се какво поглъща вашето дете? При необходими дневни калории за едно дете около 1000-1200, една вафла съдържа 300, порция оцветено "плодово" мляко 450, а в чаша безалкохолна напитка има около 5 чаени лъжички захар!
Захарта е и основният виновник за кариесите. Според стоматолозите още преди да тръгнат на училище малките деца имат средно по три кариеса! Причина за развалените зъби е бактериалната плака, която разяжда емайла. Захарта създава идеална храна за развитие на бактерии в устната кухина, образува се бактериална плака и кариесът е готов. Децата ни постоянно дъвчат нещо сладко – близалки, бонбони, шоколади, захарта от които полепва по зъбите.
Каквито и таблетки за заздравяване на емайла да давате, колкото и редовни да са децата в миенето на зъбите, прекаляват ли със сладките изделия, здрави зъби няма да има.
Според някои специалисти прекомерната употреба на захари се отразява и на поведението на децата. Те стават нервни и раздразнителни, буйни. Причината е, че захарта стимулира надбъбречните жлези. При нейната консумация нивото на произвеждания от нея адреналин може да се повиши няколко пъти, което е типична стресова реакция за организма.
Захарният диабет също се повлиява от начина на хранене, особено ако има генетична предразположеност. Захарта от храната бързо навлиза в кръвообръщението и стойността на кръвната захар рязко се покачва. Панкреасът започва да произвежда хормона инсулин, който контролира кръвната захар.
При системна злоупотреба обаче той се изтощава, кръвната захар остава трайно висока и единственият начин да се нормализира е вносът на инсулин отвън. Развива се диабет.
Не можем да се борим с "лошите" гени, но има фактори, които могат да се контролират, като храненето например. Вкусът се култивира от най-ранна възраст.
Ако още от бебешката количка научим детето постоянно да е с вафла, солетка, зрънчо или друго лакомство в ръка, няма как да го накараме да се храни здравословно, когато порасне.
А има много по-полезни заместители и това са плодовете и зеленчуците.