Отвсякъде ни заливат с препоръки за здравословно хранене на децата ни, но вникваме ли в съдържанието им или само се плъзгаме по повърхността на клишетата? И рационалното хранене си остава само мечта…
Например: децата трябва да се хранят с много плодове и зеленчуци.
Така е, те са основен източник на витамини, минерали и фибри, които улесняват работата на храносмилателната система. Но твърдението се отнася само за пресните, сурови, неконсервирани и по възможност необработени плодове и зеленчуци.
Масово на децата през зимата се предлага компот, но при сваряването на плода в буркана остава само оцветена подсладена водичка, витамините се разрушават при високата температура. Същото се отнася и до соковете в кутии, там като екстра са добавени и оцветители, консерванти, стабилизатори и т.н.
По-добре дайте през зимата цитрусов плод или сок от него. Не се хвърляйте на грозде и ягоди през зимата, те са дошли от другия край на планетата, каква ли обработка са претърпяли, за да се съхранят през дългия път?
Най-полезни са сезонните плодове, през зимата това са цитрусовите, а и идват от близо, от съседите. Ако се страхувате от нитрати, давайте фреш, нитратите се отлагат най-вече в съединителната тъкан на растенията, която се изхвърля при изстискването на плода.
"Най-големият враг на човечеството са мазнините", е основният рефрен на медици и фармацевти. Даже майките започнаха да дават на малките си деца обезмаслено мляко и млечни продукти, някои насила правят децата вегетарианци, за да поемат по-малко мазнини.
Груба грешка, мазнините са много полезни за растящия детски организъм. Те изграждат клетъчната стена и ядро, участват в предаването на нервните импулси, в строежа на нервната система, холестеролът е изходна суровина за производството на хормони.
Затова мазнините са безценни, разбира се в определени количества и състав. При прекаляване се отлагат по съдовете на възрастните и по дупетата на децата.
Полезни са ненаситените мастни киселини в тлъстата риба, зехтина, ядките, авокадото. Децата не трябва да се лишават и от краве масло (маргарин - не!), то съдържа ценните витамини А и Д. Зехтинът е полезен, само когато е студено пресован, екстра върджин - от първото пресоване на маслините, от второто пресоване се получава върджин, а евтините зехтини са от отпадните продукти, от костилките на маслините например. С рибата също трябва да се внимава, сьомгата е най-добра от естествени водоеми (не от развъдници), в риба тон понякога има следи от живак.
В последно време шоколадът се величае като полезна храна, пълна с антиоксиданти. Любителите на кафявото изкушение да не ръкопляскат, това се отнася само за черния шоколад със съдържание на какао над 70%. Никое дете не обича горчив шоколад. Любимият млечен е друго нещо – сметана, мазнини, много захар, ядки. Много калории и кариеси по зъбите.
Млякото е най-полезната за детето храна. Разбира се, но това се отнася най-вече за човешкото мляко, кърмата. Кравето мляко е идеално за телетата, не за бебетата. То съдържа в големи количества казеин (от него се прави лепило), алергизиращ и трудно преработваем белтък, много соли. Затова се препоръчва поне до 2-годишна възраст да се приема адаптирано мляко, то пак е краве, но с променен състав, максимално близък до кърмата. По-големите деца трябва да приемат млечни продукти, но качествени, а не с палмово масло.