Понякога се налага да спим с бебето в една стая или в едно легло, а някои родители предпочитат да децата да спят при тях дълго след като са минали бебешката възраст. Колкото и да е хубаво обаче, има някои проблеми. Основният е, че децата се будят честно нощем и имат нужда от грижи.
Как тогава да улесним нощите си и да поспиваме повече?
Важно е да помните, че шумът (плач, недоволство и тн.) е проблем само за вас. Детето плаче, защото нещо го притеснява, а не за да ви пречи да спите.
Друг проблем е храненето нощем. Експертите са раздвоени по въпроса дали е добре да будите бебето, за да го нахраните или не трябва да нарушавате съня му. Вие като родител може да прецените най-добре какво върши работа за вас и да се пригодите към нуждите на детето си.
Сменете ролите - научете партньора си също да се грижи за бебето през нощта или се разделете на смени, но в никакъв случай не поемайте всички среднощни ставания сами. Безсънието и преумората ще ви направят раздразнителни и изтощени, и едва ли ще издържите дълго.
Опитайте се да кърмите детето в леглото си. Така ще бъдете по-спокойна и ще се изморявате по-малко. Само внимавайте да не заспите в това положение и да изпуснете бебока.
Покажете разликата на детето, когато го храните през деня и през нощта. По време на среднощните хранения не му говорете. Също така се постарайте лампата, която светвате, да е с приглушена светлина.
Правете точно обратното през деня - комуникирайте с малчугана, показвайте му картинки, смейте се, постарайте се стаята да е пълна със светлина. Така ще му покажете разликата между събуждането за хранене през нощта и това през деня. Детето ще знае, че не е време за игра, а за сън и няма да очаква от вас да го забавлявате.
Гушкайте децата си! Прегръдките са много важни, за да се чувстват малчуганите обичани и защитени. Не забравяйте и да им пеете. Може да е тихо тананикане, но това ще успокои дребосъка и ще му помогне да се унесе.