Дали ще се разболее детето, зависи не само от вирусите, но и от “почвата”, на която те попадат.
Тоест, ако детето е закалено и правилно хранено, те ще имат значително по-малък шанс за развитие. Значението на хранителния режим е известно отдавна, но по-малко се знае, че захарта е основен виновник за слаба имунна система.
Попадайки в организма, този неестествен продукт търси начин как да се метаболизира и усвои. За да го преработи, тялото започва да черпи от своите запаси ензими, витамини, калий, натрий, магнезий, калций и организмът страда. Калцият се извлича от костите и те стават по-чупливи. Затова децата, прекаляващи със сладките лакомства, все по-често чупят кости дори при леки травми.
При възрастните остеопорозата стана болест на цивилизацията, в която основно място в храненето заема захарта. А тя е навсякъде, има я дори в кетчупа и туршиите. Прекаляването с лакомства и безалкохолни напитки води до отслабване на имунната система, тъй като те променят и нормалната чревна флора. Последната ни защитава от инвазията на бактерии, вируси, гъбички и когато е унищожена, боледуваме.
Когато захарта се приема заедно с протеини (шоколад, сладкиши, кремове,торти), последните гният в червата, отделят се токсични вещества. Развиват се бактерии, които унищожават нормалната, защитна флора на червата, балансът на веществата се нарушава и имунната система отслабва. Затова децата ни боледуват все по-често.
Постоянно пият антибиотици, които допълнително потискат полезните бактерии в червата. И все по-често се оплакват от болки в корема, газове, запек.
Далечната перспектива е развалени зъби, недобре сдъвкване на храната, проблеми със стомаха и червата. Действието на кристалната захар върху имунната система е доказано научно –тя забавя действието на неутрофилните левкоцити, които се борят с инфекциите. Така вирусите и бактериите лесно атакуват любителите на сладкото.
Но как да лишим децата от сладко? Те са естествено предразположени към този вкус и не е възможно да изключим сладкото напълно от менюто. Затова е важно от най-ранна възраст да не им създаваме култ към сладкото. Като например, за награда да даваме шоколад или друго сладко лакомство.
Както и постоянно да им бутаме в ръцете бисквити, бонбони, близалки, за да не ни досаждат. Тези неща заменете с плод или зеленчук. Ясно е, че не може да се изключи съвсем захарта, но сладкото може да се замени с други източници.
Подслаждайте напитките с мед, вместо със захар.
Заменете захарта в домашните сладкиши със сушени плодове – стафиди, фурми, кайсии, смокини. Освен, че са сладки, подобряват дейността на храносмилателната система.
Ползвайте заместители на захарта – стевия, кленов сироп, сироп от агаве.
Кафявата, нерафинирана захар е за предпочитане, но само, ако наистина е такава! Масово се предлага бяла рафинирана захар, обогатена с меласа. Или оцветена. Затова внимателно четете етикетите. Името на производителя и цената също са ориентир за качество донякъде.